Ortodoxní klimatisté jsou zmateni. Ti evropští jdou jádru „po krku“, ale jejich souvěrci v USA žádají prodloužení provozu jaderné elektrárny kvůli čistotě ovzduší. Ukazuje to nekompetentnost aktivistů.

jaderná energie - iuhli.cz: Jádro Unii šetří miliony tun CO2 - Zprávy (JE Temelín zdroj idnes.cz 1) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: ČEZ)

Co je důležitější: Zastavení produkce CO2, nebo odstavení jádra? A ještě jednou, co je důležitější: Čistota ovzduší, nebo odstavení jádra? Už jste si odpověděli? Tak pojďme dál.

Německo je šestým největším producentem CO2 na světě. Jeho podíl činil 2,2 procenta (za rok 2017), což znamená něco okolo 900 milionů tun oxidu uhličitého za rok. Země EU dohromady produkovaly, v roce 2014 (tedy ještě s šedesátimilionovou Velkou Británii), něco málo přes pět tisíc milionů tun CO2 za rok. Jenže tohle číslo by mohlo být o 700 milionů tun vyšší (zde). Kdyby v zemích Unie nefungovalo 126 jaderných reaktorů.

To samozřejmě nic nemění na zbožném odporu dogmatiků zeleného náboženství k  jaderné energetice, jakkoli bezemisní. Kromě hydroelektráren jsou přípustné jen ty větrné, sluneční a zeleně biometanové, případně biomasové. Přesně v tomto duchu se americká Klimatická koalice (zde) podílela na vynucení uzavření jaderní elektrárny Indian Poin ve státě New York. Kýžené datum pro odstavení reaktoru číslo dvě je konec letošního dubna. Přesně za rok má skončit i reaktor číslo tři.

Jenže udeřila choroba Covid-19 a klimatičtí aktivisté překotně změnili názor. Odstavení jaderného bloku by podle nich zatížilo plíce lidí více emisemi, což by mělo negativní dopad na lidi infikované koronavirem (zde). Nemoc Covid-19 se totiž zřejmě koncentruje právě na plicích. Kromě toho vidí nynější odstavení bloku jako riziko, které „zvyšuje zranitelnost New Yorku“. Jak tomu rozumět?

Celý článek najdete zde.

Zdroj: iuhli.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..