Do areálu Ostrověcké jaderné elektrárny, kterou staví v Bělorusku ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, bylo dopraveno palivo pro první zavážku do reaktoru VVER-1200 prvního bloku. Palivo bylo vyrobeno v Rusku Palivovou společností Rosatomu TVEL a nyní je vybalováno a podstupuje vstupní kontrolu.

jaderná energie - Do Ostrověcké JE dorazilo jaderné palivo - Zprávy (Dva bloky Ostrověcké JE s reaktory typu VVER 1200) 1
Dva bloky Ostrověcké JE s reaktory typu VVER-1200 (Zdroj: Tisková zpráva)

„Přeprava jaderného paliva je význačnou událostí během výstavby každého jaderného objektu, tím spíše pro Bělorusko, kde k tomu došlo vůbec poprvé. V podstatě jde o bod, od kterého můžeme začít odpočítávat spuštění prvního nového bloku. Před tím, než jsme mohli palivo do elektrárny dovézt, museli jsme udělat obrovské množství práce společně se zákazníkem a běloruským ministerstvem pro mimořádné situace a běloruským jaderným dozorem. Uvedli jsme do provozu objekty a systémy, které jsou nezbytné pro přijetí čerstvého paliva i jeho bezpečné skladování, včetně systémů havarijní připravenosti a fyzické ochrany bloku,“ uvádí viceprezident společnosti IK ASE (generální dodavatel projektu a součást Rosatomu) pro výstavbu Ostrověcké JE, Vitalij Poljanin.

Ostrověcká jaderná elektrárna se dvěma bloky typu VVER-1200 bude mít celkový výkon 2400 MWe a staví se poblíž města Ostrověc. Pro první jadernou elektrárnu v Bělorusku byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním požadavkům na jadernou bezpečnost a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Do Ostrověcké elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..