Vzpomínky pamětníků, současný potenciál českého jaderného průmyslu, budoucnost naší energetiky… To vše naleznete v cyklu videí a textů, který jsme připravili u příležitosti 65. výročí českého jaderného průmyslu.

V letošním roce si připomínáme 65 let jaderného průmyslu v Česku. V roce 1955 byla podepsána mezi bývalým Československem a tehdejším Sovětským svazem dohoda o spolupráci při mírovém využívání jádra, díky níž byl v Československu postaven první jaderný reaktor. Českoslovenští vědci získali přístup k jaderným materiálům a možnost mezinárodní spolupráce v rámci Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně. Ve stejném roce československá vláda založila dnešní ÚJV Řež a výuku zahájila dnešní Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Krátce nato zahájila dnešní Škoda JS přípravu jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice A1.
Postupně byly v tehdejším Československu postaveny čtyři jaderné elektrárny, dva výzkumné reaktory a jeden školní. První elektrárnu, Jaslovské Bohunice A1, stavěl náš průmysl svépomocí za odborné spolupráce s ruskými vědci a inženýry. Pro druhou elektrárnu, Jaslovské Bohunice V1, byly zvoleny reaktory typu VVER-440, které v té době už za sebou měly první roky úspěšného provozu. Jaderný ostrov tehdy dodal Sovětský svaz a české firmy měly na starosti strojovnu a pomocné provozy.
V pozdějších letech hledal Sovětský svaz průmyslového partnera, který by pomohl naplnit poptávku po výstavbě jaderných elektráren v bývalém Východním bloku. Díky zkušenostem s českými odborníky, které získal během projektu Jaslovské Bohunice A1, tohoto partnera našel v tehdejším Československu. Další jaderné elektrárny na našem území už stavěly české firmy podle ruského projektu a klíčové komponenty jaderných bloků dodaly i do Německé demokratické republiky, Maďarska, Polska a Bulharska.
V letošním roce si připomínáme i druhé důležité výročí, a to 35 let od spuštění prvního bloku JE Dukovany. A právě nejstarší české jaderné elektrárně budeme věnovat zvláštní pozornost v jednotlivých videích, a to nejenom historii, ale i budoucnosti lokality.
Z cyklu bylo zatím publikováno:
- 65 let: Vladimír Wagner – Významné osobnosti a shrnutí vývoje českého jaderného průmyslu
- 65 let: Aleš John – WANO jako celosvětový systém pro zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren
- 65 let: Jan Zdebor – Československý průmysl zvládl to, co málo firem na světě
- 65 let: Jiří Marek – Jeden nový blok pro obnovení slávy českého jaderného průmyslu nestačí
- 65 Let: Stefan Konstantinov – Dukovany Byly Nebývalé, Harmonogram Jsme Zkracovali Místo Prodlužování
- 65 let: Karel Pochman – Někdy se ptám, jak jsme to vůbec dokázali
- 65 let: Larisa Dubská – Ženy umějí lépe komunikovat s laickou veřejností v technických otázkách
- 65 let: František Hezoučký – Spuštění Dukovan za 28 měsíců byl světový rekord
- 65 let: Miroslav Peca – Jadernému reaktoru se vyká