Vzpomínky pamětníků, současný potenciál českého jaderného průmyslu, budoucnost naší energetiky… To vše naleznete v cyklu videí a textů, který jsme připravili u příležitosti 65. výročí českého jaderného průmyslu.

jaderná energie - Cyklus k 65. výročí jaderného průmyslu v Česku a 35 letům JE Dukovany - V Česku (7823 05 2500) 1
Obrušování nástrubků na jednom z prstenců reaktorové nádoby KS-150 pro první československou jadernou elektrárnu Jaslovské Bohunice A1. (Zdroj: Státní oblastní archiv Plzeň)

V letošním roce si připomínáme 65 let jaderného průmyslu v Česku. V roce 1955 byla podepsána mezi bývalým Československem a tehdejším Sovětským svazem dohoda o spolupráci při mírovém využívání jádra, díky níž byl v Československu postaven první jaderný reaktor. Českoslovenští vědci získali přístup k jaderným materiálům a možnost mezinárodní spolupráce v rámci Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně. Ve stejném roce československá vláda založila dnešní ÚJV Řež a výuku zahájila dnešní Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Krátce nato zahájila dnešní Škoda JS přípravu jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice A1.

Postupně byly v tehdejším Československu postaveny čtyři jaderné elektrárny, dva výzkumné reaktory a jeden školní. První elektrárnu, Jaslovské Bohunice A1, stavěl náš průmysl svépomocí za odborné spolupráce s ruskými vědci a inženýry. Pro druhou elektrárnu, Jaslovské Bohunice V1, byly zvoleny reaktory typu VVER-440, které v té době už za sebou měly první roky úspěšného provozu. Jaderný ostrov tehdy dodal Sovětský svaz a české firmy měly na starosti strojovnu a pomocné provozy.

V pozdějších letech hledal Sovětský svaz průmyslového partnera, který by pomohl naplnit poptávku po výstavbě jaderných elektráren v bývalém Východním bloku. Díky zkušenostem s českými odborníky, které získal během projektu Jaslovské Bohunice A1, tohoto partnera našel v tehdejším Československu. Další jaderné elektrárny na našem území už stavěly české firmy podle ruského projektu a klíčové komponenty jaderných bloků dodaly i do Německé demokratické republiky, Maďarska, Polska a Bulharska.

V letošním roce si připomínáme i druhé důležité výročí, a to 35 let od spuštění prvního bloku JE Dukovany. A právě nejstarší české jaderné elektrárně budeme věnovat zvláštní pozornost v jednotlivých videích, a to nejenom historii, ale i budoucnosti lokality.

Z cyklu bylo zatím publikováno:

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..