V Dukovanech a Temelíně vzniká elektrická energie, aniž by kvůli tomu ve vzduchu přibýval oxid uhličitý. Vedlejším produktem je však jaderný odpad, který bude nebezpečný pravděpodobně ještě tisíce let.

jaderná energie - cenyenergie.cz: Jaderný odpad zdražuje elektřinu o 55 Kč/MWh - Zprávy (aktualne je v temelinskem skladu 34 kontejneru s pouzitym palivem ktere jsou pod dohledem kamery mezinarodni agentury pro atomovou energii) 1
Sklad použitého jaderného paliva v JE Temelín (Zdroj: ČEZ)

České elektrárny pohánějí své turbíny a generátory především teplem, které však získávají různě. Primárně spalují uhlí, přičemž s každou megawatthodinou (MWh) elektrické energie vyprodukují také zhruba tunu oxidu uhličitého (CO2), čímž urychlují současnou klimatickou změnu. Plynové elektrárny dokážou totéž, avšak emise CO2 přitom klesají skoro na polovinu. Ale nemusíme nutně zapalovat fosilní paliva, můžeme štěpit atomová jádra (typicky uranu) v jaderném reaktoru.

Jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně dohromady produkují kolem 30 TWh elektrické energie ročně, tedy více nežli třetinu tuzemské produkce. Přitom sice nevypouštějí oxid uhličitý, ale jejich vyhořelé palivo bude pravděpodobně nebezpečné ještě desetitisíce let. (Pokud mezitím naši potomci nevymyslí, jak toto dědictví využít anebo zneškodnit.)

  • Na jednu vyrobenou megawatthodinu elektrické energie v Dukovanech a Temelíně připadají zhruba 3,3 gramu radioaktivního odpadu.
  • Běžná česká domácnost spotřebuje asi 2,5 MWh elektrické energie ročně. Pokud tato komodita vznikla v Dukovanech anebo Temelíně, vychází asi 8 gramů jaderného odpadu.
  • V České republice ročně vznikne asi 100 tun vyhořelého jaderného paliva.

ČEZ platí, obce mají vydělat

Podobně jako uhelná nebo plynová elektrárna musí kupovat emisní povolenky, také provozovatelé velkých jaderných technologií povinně přispívají do veřejného rozpočtu. Společnost ČEZ a.s. podle atomového zákona (č. 263/2016 Sb.) platí 55 Kč za každou MWh elektrické energie, kterou vyrobí v Dukovanech a Temelíně (měřeno „na svorkách generátoru“). Poplatky jdou na takzvaný jaderný účet, jejž spravuje Ministerstvo financí a kde na konci loňského roku bylo 30,2 miliardy Kč.

Tyto peníze jsou částečně určeny obcím, na jejichž katastrálním území může být skladován nejrizikovější jaderný odpad:

  • za „průzkumné území“ (PÚ): 600 000 Kč/rok+ 0,40 Kč/m2/rok
  • za „chráněné území“ (CHÚ): 50 000 000 Kč jednorázově + 600 000 Kč/rok + 0,60 Kč/m2/rok
  • jakmile je povoleno úložiště: 4 000 000 Kč/rok + další peníze za každý uložený kubík

Hlubinné úložiště pro jaderný odpad

Vyhořelé palivo dočasně zůstává v Dukovanech a Temelíně, ale nakonec má skončit hluboko pod zemí. Za tuto operaci zodpovídá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která zatím vybírá cílovou lokalitu a utratí přes půl miliardy Kč ročně. Podle dlouhodobé vládní koncepce jsme teprve na začátku, a konečný účet bude podstatně vyšší:

Celý článek najdete zde.

Zdroj: cenyenergie.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..