Zařízení Atommaš, které je součástí Atomenergomaše, inženýrské divize ruské státní jaderné korporace Rosatomu, dokončil výrobu koše aktivní zóny pro první blok jaderné elektrárny Rooppur, kterou staví Rosatom v Bangladéši.

jaderná energie - Atommaš dokončil výrobu koše aktivní zóny pro první blok elektrárny Rooppur - Zprávy (Rooppur 1 RPV internal shell Rosatom) 1
Koš aktivní zóny pro první blok elektrárny Rooppur (Zdroj: Rosatom)

Součást, která je klíčovou částí vnitroreaktorového vybavení, se skládá ze šesti částí a eliptického dna. Koš aktivní zóny je přibližně 11 metrů vysoký a váží přibližně 63 tun.

Horní část koše aktivní zóny obsahuje 238 děr, každá s průměrem 196 mm a dvou dalších děr s průměrem 300 mm. Ty jsou vyvrtány v šesti řadách po celém obvodu a zajišťují průtok chladiva pro chlazení reaktoru. Ve spodní části koše aktivní zóny je umístěno 1344 děr s průměrem 40 mm a 60 mm, stejně jako 163 děr s průměrem 226 mm. Ty slouží k umístění dalších komponent a ochraně paliva před mechanickým poškozením nečistotami stupujícími do reaktoru.

Atomenergomaš je dodavatel všeho vybavení pro jadernou elektrárnu Rooppur, která je stavěna na východním břehu řeky Gangy. Zde budou postaveny dva reaktory, každý o výkonu 1200 MW elektrických.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..