Jan Zdebor, proděkan pro spolupráci s praxí Fakulty strojní ZČU a bývalý technický ředitel společnosti ŠKODA JS, v tomto videu z cyklu k 65 letům jaderného průmyslu v Česku a 35 letům JE Dukovany představí historii českého jaderného průmyslu, zejména z pohledu společnosti Škoda JS.

Jan Zdebor absolvoval obor Stavba jaderných zařízení na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni, kde v roce 1992 obhájil vědeckou hodnost kandidáta technických věd.

Po nástupu do koncernu ŠKODA pracoval jako konstruktér a postupně jako vedoucí Vývoje a Konstrukce, kde vedl vývoj nových generací mechanizmů řídících tyčí jaderných reaktorů pro reaktory VVER 1000 i VVER 440 a jejich realizaci zejména na ukrajinských jaderných elektrárnách.  V letech 2008 až 2012 pracoval jako technický ředitel společnosti ŠKODA JS a.s. Po odchodu do penze, působí dosud jako technický poradce generálního ředitele ŠKODA JS a.s.  Je spoluautorem řady vynálezů a průmyslových vzorů. Publikoval desítky odborných článků na mnoha mezinárodních konferencích a v odborných časopisech.

Na Západočeské univerzitě je členem vědecké rady Fakulty elektrotechnické ZČU a vědecké rady Technologického centra ZČU a proděkanem pro spolupráci s praxí Fakulty strojní, kde přednáší. Přednáší také na FS ČVUT.  

Je členem redakční rady časopisu Jaderná energie a časopisu All for Power. Je rovněž členem Inženýrské akademie ČR, členem České nukleární společnosti a spolku Jaderní veteráni ČR.

Další videa z cyklus najdete na webu Atominfo.cz (seznam videí), na našem kanále na Youtube a na Facebooku.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..