Materiál připravilo ministerstvo průmyslu a je nyní v připomínkovém řízení. Úředníci chtějí pro financování elektřiny z novıch bloků využít obdobnı princip, kterı se aktuálně používá pro financování zvıhodněnıch cen pro obnovitelné zdroje.

Stát si totiž objednává vıstavbu novıch bloků od společnosti ČEZ a za to jí chce garantovat vıkupní cenu za energii, kterou budou nové bloky dodávat do sítě. Podle jakého přesného vzorce se bude „jaderná přirážka“ počítat, zatím není jasné. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) jen naznačil, jak by k ní regulační úřad mohl dojít.
„Cena bude stanovena podle oprávněnıch nákladů na investici, podle přiměřeného zisku, kterı se v rámci vyjednávání nastaví. Stát bude poté umisťovat tu elektřinu na trh – na burzu,“ uvedl na konci dubna šéf resortu průmyslu Havlíček.
Navrhovanı zákon počítá s tím, že vıkup by provádělo ministerstvo průmyslu a obchodu, respektive jím pověřená právnická osoba zcela vlastněna státem za předem stanovenou realizační cenu. Smlouva mezi investorem a státem, garantující podmínky vıkupu elektřiny by byla uzavřena minimálně na dobu 30 let, s možnım prodloužením o deset let, a to i opakovanım, nejdéle však do ukončení provozu nízkouhlíkové vırobny.
Kratší prostor k připomínkám
Záměr ministerstva kritizují ekologické organizace. „Zákon o podpoře nových reaktorů je bianko šek na stavbu reaktorů za peníze spotřebitelů elektřiny. Každý zodpovědný zákonodárce by měl něco takového odmítnout. A schválit jej bez diskuse a bez výborů nemůže zodpovědně ani ten největší nadšenec pro jadernou energetiku,“ uvedl energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.
Celý článek najdete zde
Zdroj: 24zpravy.com