Druhý blok jaderné elektrárny Darlington, provozované společností Ontario Power Generation’s (OPG), dosáhl první kritičnosti po rozsáhlé rekonstrukci, která trvala 3 roky. Během ní bylo provedeno také rozebrání a přestavění reaktoru. Plný provoz bloku se očekává na jaře tohoto roku.

jaderná energie - Zrekonstruovaný blok elektrárny Darlington znovu spuštěn - Zprávy (Darlington 2 refurbished OPG) 1
Rekonstrukce zahrnovala rozebrání a složení reaktoru (Zdroj: OPG)

Rekonstrukce druhého bloku elektrárny Darlington, prvního ze čtyř bloků, které budou rekonstruovány, stála 9 miliard dolarů (226 miliard Kč). Díky rekonstrukci, která začala v říjnu 2016, bude blok možné provozovat dalších 30 let. Obměna reaktorových částí, která začala v červnu 2018, byla dokončena minulý měsíc.

První kritičnost, je milník, při kterém jaderný reaktor sám udržuje štěpnou řetězovou reakci, vytváří teplo potřebné k výrobě elektrické energie. Dosažení první kritičnosti vyžaduje zvýšenou pozornost a flexibilitu pro splnění dodatečných požadavků z důvodu potenciálního rozšíření nákazy COVID-19, sdělila společnost.

„Jedná se o historický moment pro naši elektrárnu v časech, kdy klíčové služby, jako jsou ty naše, jsou potřebné více, než kdy jindy,“ sdělil vedoucí projektu rekonstrukce, Dietmar Reiner.

Série testování „nahřívání“ a nízkotlakých zkoušek bude provedena v následujících týdnech předtím, než bude možné reaktoru zvýšit výkon a přejít tak k energetickému spouštění a připojení do energetické sítě provincie Ontario, sdělila společnost OPG.

Kanadský  jaderný dozor, The Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC), minulý týden schválil spuštění reaktoru na 1 % nominálního výkonu.  Nyní se čeká na další dvě povolení od CNSC, než bude možné reaktor provozovat na plném výkonu.

OPG již dříve oznámila odložení začátku rekonstrukce třetího bloku elektrárny Darlington, z důvodu pomoci zajistit stabilní dodávku elektrické energie a snížení rizika rozšíření nákazy COVID-19. Začátek rekonstrukce byl původně plánován na květen tohoto roku. Předpokládá se však, že rekonstrukce začne ještě letos.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..