- Obří jaderné elektrárny jsou drahé a negativně vnímané
- Modulární reaktory mohou jaderné elektrárny výrazně zefektivnit
- Projekty existují, jsou bezpečné a využijí i „vyhořelé“ palivo

Velká část v současnosti vyrobené elektrické energie vzniká díky spalování nenahraditelných fosilních paliv, pro které dokážeme určitě najít lepší využití. Solární a větrné zdroje energie jsou pověstné svojí nepředvídatelností a vodní elektrárny lze využívat jen v některých oblastech. Pak jsou tu ale ještě jaderné elektrárny, které by se mohly stát optimálním řešením. Ovšem v malé, modulární formě.
Malý reaktor do každého města
V současnosti je stavba jaderné elektrárny s přehledem nejdražší a nejsložitější mezi všemi typy elektráren. Především je to kvůli tomu, že co reaktor, to v podstatě originál. Celý reaktor se montuje v místě stavby, potřebuje unikátní výrobní postupy a k tomu potřebnou dokumentaci, což jeho konstrukci výrazně prodražuje.
Vzhledem k velikosti jsou i další prvky elektrárny, jako je turbína, parogenerátory, chladicí systém atd. unikátními kusy, které na zakázku vyrábějí specializované závody.
Nadějně ovšem působí malé modulární reaktory. Zařízení, která se budou vyrábět sériově v továrně a na místo určení budou dopravena v kontejnerech již hotová. Taková zařízení už běžně fungují, jedná se především o pohonné jednotky ve válečných plavidlech, hlavně v ponorkách. V civilním nasazení se zatím neujala, především z důvodu vyšších pořizovacích nákladů. Jenže ve srovnání s velkou jadernou elektrárnou nakonec vycházejí levněji, především s přihlédnutím na snižující se cenu s rostoucím objemem sériové výroby.
Vedle ceny je další výhodou decentralizace výroby elektřiny. Malý modulární reaktor (SMR) může být umístěn blízko místa spotřeby a kromě elektrické energie z něj můžeme využívat i odpadní teplo pro ohřev vody nebo vytápění. To u centralizovaných velkých zařízení není tak jednoduché a rentabilní.
Celý článek najdete zde.
Zdroj: vtm.zive.cz