V prvním bloku Ostrověcké jaderné elektrárny, kterou v Bělorusku staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, byla dokončena jedna z nejdůležitějších a nejrozsáhlejších etap přípravy nového bloku k uvedení do provozu – horké zkoušky reaktoru.

jaderná energie - Ve spouštěném bloku č. 1 Ostrověcké JE dokončili nejrozsáhlejší zkoušky reaktoru - Zprávy (Dva bloky Ostrověcké JE s reaktory typu VVER 1200 3) 1
Dva bloky Ostrověcké JE s reaktory typu VVER-1200 (Zdroj: Tisková zpráva)

Nejsložitější technologický proces horkých zkoušek začal 11. prosince 2019 a pracovníci elektrárny během něj udělali 242 různých dílčích testů. Jejich cílem bylo potvrdit před zahájením samotného spouštění to, že systémy a komponenty jaderného ostrova odpovídají parametrům stanoveným projektem. To všechno jak během normálního provozu, tak během ohřevu a dochlazování reaktoru.

Během horkých zkoušek za provozních parametrů (tlak 15,7 MPa a teplota 280 °C) byla otestována všechna čtyři hlavní cirkulační čerpadla, byly profouknuty párou hlavní parovody a byla prověřena správná funkce systému kontroly a řízení a systémů napájení bloku. Testovaly se i hlavní ochranné ventily parogenerátorů, kompenzátor objemu a mnohá další zařízení.

„Úspěšně jsme dokončili etapu horkých zkoušek a udělali jsme všechny nezbytné zkoušky při nominálních parametrech primárního okruhu a také při jeho ohřevu a chladnutí. Testy ukázaly, že všechna zařízení a technologické systémy bloku, které jsme prověřovali, odpovídají parametrům stanoveným projektem. Řadu zkoušek zopakujeme ještě během energetického spouštění. Nyní před námi stojí další úkol, a to podle harmonogramu připravit blok k fyzikálnímu spouštění. Provedeme rozsáhlou revizi hlavních i pomocných komponent a systémů primárního a sekundárního okruhu bloku. Ta by měla být podle plánu dokončena v polovině června,“ uvádí Vitalij Poljanin, ředitel projektu výstavby Ostrověcké jaderné elektrárny v rámci společnosti IK ASE (generální dodavatel elektrárny a součást Rosatomu).

Ostrověcká jaderná elektrárna se dvěma reaktory typu VVER-1200 bude mít celkový výkon 2400 MWe a vzniká poblíž města Ostrověc na severozápadě Běloruska. Pro první jadernou elektrárnu v této zemi byl vybrán ruský projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti bezpečnosti.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..