Americká klimatická koalice se sídlem v USA naléhá na guvernéra státu New York, Andrewa Cuoma, aby pozastavil uzavírání jaderné elektrárny Indian Point, která má být zavřena na konci tohoto měsíce. Uzavírání elektrárny nyní zbytečně zvýší zranitelnost města New York, protože státní zdroje jsou nyní využívány z důvodů pandemie COVID-19, informuje skupina.

jaderná energie - Uzavírání jaderné elektrárny Indian Point během pandemie koronaviru je chybou, informuje klimatická skupina - Zprávy (Indian Point 2 and 3 Entergy) 1
Jaderná elektrárna Indian Point (Zdroj: Entergy)

Koalice – konfederace jednotlivců, environmentálních skupin, obhájců klimatických cílů a čisté energetiky – vybízí příznivce, aby podepsali otevřený dopis Cuamovi, jakož i petici proti uzavření elektrárny.

V dopise skupina děkuje Cuamovi za jeho vedení v „těchto velmi složitých časech,“ a popisují probíhající pandemii jako nejhorší pohromu v novodobé historii New Yorku. „Vaše bitva o získání plicních ventilátorů pro nemocnice pomůže zachránit životy, ale je zde něco jiného, důležitého, abyste nezhoršili katastrofální dopad pandemie,“ dodali. „Můžete využít své výkonné moci k pozastavení uzavření jaderné elektrárny Indian Point.“

Odkládání odstavení Indian Pointu „a zabránění nárůstu nových znečišťujících a toxických látek z fosilních paliv do vzduchu, zatímco lidé umírají na respirační selhání, je pravděpodobně nejdůležitější věc, kterou můžete udělat pro zmírnění utrpení a dalších úmrtí“. V dopise jsou citovány studie, které uvádějí, že znečištění ovzduší je spojeno s vyšší úmrtností na koronaviry.

„Uzavření jaderné elektrárny Indian Point navíc zbytečně zvyšuje zranitelnost New Yorku, stejně jako natahuje již tak natažené státní zdroje kvůli pandemii,“ sdělili a dodali, že uzavření zvýší křehkost a nepředvídatelnost stávající krize.

New York v roce 2016 schválil standard pro čistou energetiku, který výslovně uznává nulový podíl uhlíku u jaderných elektráren – dvou bloků v Nine Mile Point a po jednom bloku v RE Ginna a James A Fitzpatrick. Tento standard je nyní uznáván jako kritický pro splnění cílů klimatických změn.

Dvoubloková jaderná elektrárna Indian Point leží na jihovýchodě státu, vzdálená 39 km od New York City, s výkonem 2028 MW elektrických. Provozovatelem elektrárny je společnost Entergy, která v roce 2017 odsouhlasila společně se státem odstavení druhého bloku jaderné elektrárny do konce dubna 2020. Třetí blok elektrárny má být podle dohody uzavřen do konce dubna 2021. Společnost tehdy obhajovala uzavření elektrárny ekonomickými důvody spojenými s politickým tlakem. Dohoda zahrnuje ustanovení, pro případy mimořádné situace. V takovém případě by stát souhlasil s umožněním dalšího provozu elektrárny po dobu až pěti let.

Společnost Entergy v roce 2019 souhlasila s prodejem společnosti Indian Point Energy Center, dceřiné společnosti Holtec International pro urychlení vyřazování elektrárny po odstavení jejího posledního bloku.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..