Tennesee Valley Authority (TVA) bude spolupracovat s univerzitou Tennessee v Knoxville (UT) při hodnocení vývoje nové generace pokročilých jaderných reaktorů v lokalitě Clinch River. TVA disponuje předčasným povolením výstavby dvou, či více malých jaderných reaktorů (SMR) od amerického dozorného orgánu US Nuclear Regulatory Commission (NRC). TVA však ještě nerozhodla o konečné výstavbě.

jaderná energie - TVA a univerzita Tennessee při spolupráci v oblasti SMR - Zprávy (Tennessee state flag) 1
Státní vlajka Tennessee (Zdroj: Pixabay)

Memorandum o porozumění umožní, aby TVA a UT spolupracovali na hodnocení potenciální výstavby a provozu lehkovodního, či jiného demonstračního systému štěpného reaktoru. Přitom využijí své odborné znalosti a úspěchy z provozování stávající generace jaderných reaktorů, sdělila TVA. Takové partnerství je důležitým krokem při počátečním hodnocení perspektivy nových technologií jaderné energetiky, sdělila TVA. Podobná smlouva byla podepsána také s národní laboratoří Oak Ridge.

„Takové partnerství nám umožní lépe prozkoumat nové jaderné technologie díky pokročilým nástrojům pro modelování a simulace na UT, které budou použity při vývoji budoucí čisté energetiky,“ informoval prezident a generální ředitel TVA, Jeff Lyash.

„Toto strategické partnerství s TVA při budování vysoce účinných pokročilých reaktorů nám pomůže připravit cestu pro čistou a udržitelnou energetiku budoucnosti,“ dodal Wes Hines, vedoucí katedry inženýrství na UT.

Program ESP Clinch River, který byl v prosinci 2019 schválený NRC, informuje, že lokalita je vhodná k výstavbě dvou či více SMR s maximálním tepelným výkonem jednoho reaktoru 800 MW. Celkový výkon komplexu nesmí přesáhnout 800 MW elektrických. Povolení obsahuje osvědčení o vhodnosti místa z hlediska bezpečnosti, dopadu na životní prostředí a havarijního plánování. Povolení však nespecifikuje volbu technologie. TVA sdělila, že nejprve je nutné získat povolení pro konkrétní návrh od NRC.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..