Po včerejším jednání (27. 4.) vlády jsou jasné vzájemné vztahy mezi státem a investorem nového jaderného zdroje, který by měl po šedesáti letech provozu nahradit stávající zdroj v Dukovanech. Ministři totiž probrali smluvní rámec spolupráce se společností ČEZ. Rovněž dali mandát vicepremiérovi a ministru průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi k tomu, aby zahájil nezbytná jednání o veřejné podpoře s Evropskou komisí, tzv. notifikaci. V polovině letošního roku budou podepsány smlouvy státu s investorem, na konci roku pak zahájen tendr na dodavatele, který je v gesci společnosti ČEZ.

jaderná energie - trebicdnes.cz: Vláda schválila další kroky ohledně výstavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany - Zprávy (04 dukovany 2 768x509 1) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Nový blok v Dukovanech má zajistit bezemisní, stabilní a ekonomicky dostupné dodávky elektřiny a posílit energetickou soběstačnost České republiky. Aby se vše zrealizovalo za jasných podmínek, které budou respektovat bezpečnost občanů, hájit zájmy České republiky a přitom vnímat odůvodněné obchodní zájmy investora, je nutné vzájemné vztahy upravit smluvně. Nejen to obsahuje vládou projednaný komplexní materiál k novým jaderným zdrojům. Vznikl po intenzivním vyjednávání vládního zmocněnce pro jadernou energetiku, expertů ministerstva průmyslu a obchodu, vlády a investora.

Smlouvy

Smlouvy, které má stát s investorem – společností ČEZ a jeho dceřinou společností Elektrárna Dukovany II – podepsat, jsou dvě: rámcová a prováděcí. První připravená loni v létě pokrývá celou oblast spolupráce a výstavby od výběrového řízení po provoz. Druhá se týká spolupráce při výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech. Stát potřebuje jistotu, že se vše dokončí podle harmonogramu bez ohledu na vnější podmínky. S tím smlouvy, které mají být do 30. června předloženy vládě ke schválení, počítají. „Musíme být energeticky soběstační, současně také řešit útlum uhlí a požadavky Evropské unie na uhlíkovou neutralitu. I současná situace kolem koronaviru ukazuje, že otázky soběstačnosti a bezpečnosti jsou především na nás, musíme se spolehnout hlavně sami na sebe. Proto potřebujeme nové jaderné zdroje, proto aktuálně řešíme Dukovany II,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „S investorem výstavby – společností ČEZ – jsou naši energetičtí experti v denním kontaktu a na přípravě spolupracují. To v žádném případě neznamená, že by stát nesl podnikatelská rizika nebo vícenáklady za špatné řízení projektu výstavby. Potřebujeme jasné garance. Proto mimo jiné vzniká nový zákon o přechodu k nízkouhlíkové energetice, proto smlouvy, díky nimž má stát mít kontrolu nad každým zásadním rozhodnutím, které s novými jadernými zdroji souvisí.“

Legislativa

Ministři se zabývali také zmiňovaným novým zákonem o přechodu k nízkouhlíkové energetice. Už je připravený s cílem umožnit státu objednat si výstavbu jaderné elektrárny tak, že bude pevně stanoveno datum uvedení nového bloku do provozu, objem výroby i výkupní cena. U výkupní ceny se pamatuje na silné garance pro stát a spotřebitele tak, aby nedošlo k překompenzaci podpory na straně investora, resp. provozovatele na pokrytí ekonomicky oprávněných nákladů a přiměřeného zisku. MPO dostalo za úkol předložit návrh zákona vládě do 30. června.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: trebicdnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..