Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) vydala zprávu obsahující dvě potenciální metody pro ukládání vody, která je nyní skladována v lokalitě zničené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Zpráva zvažuje její vylití do oceánu, či odpaření.

jaderná energie - Tepco zdůrazňuje možnosti ukládání zbytkové vody ve Fukušimě - Zprávy (Contaminated water storage tanks at Fukushima Daiichi Tepco) 1
Nádrže s vyčištěnou vodou v lokalitě Fukušima Dajiči (Zdroj: Tepco)

Do 12. března bylo v areálu elektrárny uskladněno 1,19 milionů krychlových metrů vyčištěné vody, která je skladována v 979 nádržích. Tyto zásoby obsahují kontaminovanou vodu, která byla vyčištěna pokročilým procesem čištění kapalin (ALPS), díky kterému je z vody odstraněna většina radioaktivních kontaminantů s výjimkou tritia. Mezi zásobami je také voda, ze které bylo separováno stroncium Průměrná aktivita tritia ve skladované vodě je 730 kBq na 1 litr vody. Celková aktivita ve skladované vodě je přibližně 860 GBq.

Japonský vládní výbor zvažuje možnosti likvidace těchto zásob vody, jelikož se volná skladovací kapacita neustále snižuje a limitují se tím možnosti skladování další vyčištěné vody. Výbor zkoumal pět možností:

  • Vstřikováno vody do podloží,
  • Vypouštění vody do moře,
  • Odpaření vody,
  • Uvolňování vodíku z vody,
  • Uložení vody pod zem.

Některé návrhy neprošly prvním kolem vybírání, a sice metody vstřikování vody do podloží, uvolňování vodíku a skladování vody pod zem přináší mnoho nevyřešených otázek vzhledem k použití, předpisům, technologickým možnostem a časovým dispozicím. „Z těchto důvodů jsou jedinými možnostmi vypouštění vody do moře a odpařování vody. Navíc jsou toto již praxí odzkoušené přístupy,“ zakončil výbor. Dále poznamenal, že „vliv radioaktivity obou možností je zanedbatelný v porovnání s přírodním radioaktivním pozadím Japonska“.

Společnost Tepco vydala 24. března svou vlastní „koncepční studii“ těchto dvou metod. Společnost sdělila, že jejich zpráva může „sloužit jako referenční pro širokou veřejnost a zúčastněné strany,“ včetně těch, které se budou podílet na vládních poradách. Zpráva také zahrnuje opatření, která přijala společnost Tepco k posílení reputace oblasti Fukušimy, se zahrnutím úspěchů a budoucích plánů.

„Bez ohledu na způsob likvidace bude Tepco nejen dodržovat zákonné požadavky, ale také podnikne iniciativy k potlačení poškozené pověsti lokality Fukušimy,“ uvedla společnost.

Tepco také informovalo, že roční míra uvolněného tritia „bude stanovena na základě existujících jaderných zařízení, které jsou v efektivním provozu a s využitím účinného období 30 až 40 let pro vyřazení elektrárny z provozu, namísto uvolnění velkého množství naráz.“ Společnost Tepco uvedla, že množství jiných radioaktivních materiálů kromě tritia bude sníženo dle možností. Přitom budou zásoby tritia co nejvíce redukovány.

Tepco bude studovat metodu odpařování přebytečné vody souběžně s vypouštěním vody do moře. Zbylá voda bude ředěna pro odpaření tritia, jelikož povolený limit aktivity ve vzduchu je 5 Bq na 1 litr vzduchu. Společnost bude studovat rychlost vypouštění vody do oceánu na základě provozních standardů pro podzemní vody (1500 Bq v 1 litru vody – ty jsou výrazně pod limitem na aktivitu dle dozorného orgánu – 60 000 Bq v 1 litru mořské vody).

Společnost Tepco poznamenala, že vláda, ne společnosti, má konečnou pravomoc rozhodnout, kterou možnost likvidace využije.

„V budoucnu bude vláda pokračovat ve zvažování možností ukládání vody z procesu ALPS. V této záležitosti bude také komunikovat se zúčastněnými stranami,“ uvedla společnost Tepco. Společnost bude i nadále sdílet informace týkající se problematiky zásob vody, dekontaminace a decommissioningu elektrárny se svými akcionáři. Přitom bude úzce spolupracovat s vládou, která pracuje na konečném rozhodnutí a vždy staví bezpečnost jako nejvyšší prioritu.“

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..