Finské společnosti Fortum byla udělena zakázka rozebírání  Finského výzkumného reaktoru 1 (FiR1), který se nachází v lokalitě Espoo. Zakázku vydal finský výzkumný úřad VTT Technical Research Centre.

jaderná energie - Společnost Fortum bude vyřazovat z provozu finský výzkumný reaktor - Zprávy (VTT s FiR1 research reactor in Espoo Fortum) 1
Výzkumný reaktor FiR1 (Zdroj: Fortum)

FiR1 je TRIGA Mark II vodou chlazený výzkumný reaktor bazénového typu, uvedený do provozu univerzitou v Helsinkách v roce 1962. Reaktor byl původně postaven pro výzkumné a vzdělávací účely a později také pro produkci lékařských izotopů a radioterapii. Provozní zodpovědnost za reaktor byla v roce 1971 převedena na společnost VTT. Ačkoliv nyní reaktor disponuje provozní licencí až do roku 2023, společnost VTT se v roce 2012 rozhodla ukončit provoz FiR1 z finančních důvodů. Reaktor s tepelným výkonem 250 kW, byl naposledy provozován 30. června 2015. V roce 2017 předložila společnost VTT žádost o vyřazení reaktoru z provozu.

Zakázka vyřazování reaktoru FiR1 následuje podpisy dohody o spolupráci v oblasti vyřazování reaktoru z provozu mezi společnostmi Fortum a VTT z prosince 2018.

Práce na vyřazování elektrárny z provozu zahrnují plánování, přípravu, rozebírání reaktoru a správu odpadu včetně jeho konečného uložení. Společnost Fortum poznamenala, že reaktor byl navržen pro výzkumné a vzdělávací účely a množství odpadu z rozebírání bude jen velmi slabě radioaktivní. Rozebírání bude zajištěno pod dohledem finského dozorného orgánu radiační a jaderné bezpečnosti (STUK).

Použité jaderné palivo z reaktoru FiR1 musí být odstraněno ze zařízení před samotným rozebíráním reaktoru. Společnost VTT hodlá primárně vrátit palivo do USA, odkud také přišlo. Alternativním plánem je jeho uložení v úložišti Olkiluoto.

„Jsme hrdí na propojení se společností VTT v tomto prvním projektu rozebírání jaderného zařízení ve Finsku. Práce na rozebírání by měly začít v roce 2022 a jejich dokončení se očekává na konci roku 2023,“ sdělila Anni Jaarinen, vedoucí sekce vyřazování z provozu a správy radioaktivních materiálů ve společnosti Fortum.

„Ve společnosti Fortum pracujeme na vývoji řešení správy radioaktivních odpadů. V budoucnosti můžeme využít zkušenosti z tohoto projektu a vytvořit efektivní způsoby práce jak pro domácí, tak pro zahraniční trh.“

„Pro nás ve VTT je tato zakázka klíčovým milníkem v oblasti implementace decommissioningu dle nejvyšších standardů,“ sdělil Arkus Airila, projektový manažer ve VTT. „Zkušenosti společnosti Fortum z provozu jaderných zařízení a nakládání s jadernými odpady zásadním způsobem doplňují naše kompetence.“

VTT je součástí Finského inovativního systému a funguje pod správou ministerstva práce a hospodářství.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..