Společnost NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov, součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) a organizace Egyptian Atomic Energy Authority podepsaly desetiletou smlouvu na dodávku uranových a hliníkových komponent nízko obohaceného jaderného paliva pro výzkumný reaktor ETRR-2.

jaderná energie - Rosatom dodá do Egypta komponenty jaderného paliva - Zprávy (ETRR IENN) 1
ETRR-IENN (Zdroj: Tisková zpráva)

Reaktor ETRR-2, který byl v Egyptě postaven podle argentinského projektu, se nachází ve výzkumném ústavu Nuclear Research Center v Inshasu. Je používán pro vědecký výzkum v oblasti fyziky elementárních částic, pro materiálový výzkum a pro výrobu radionuklidů.

„Dlouhodobá smlouva navazuje na sérii smluv, podle kterých jsme v uplynulých třech letech úspěšně do Egypta dodávali různé komponenty jaderného paliva vyrobené v podniku NZCHK. Svědčí to o vysoké úrovni důvěry ve vztazích mezi Palivovou společností TVEL a egyptskými partnery. Naše podniky mají více jak 40leté zkušenosti se sériovou výrobou paliva pro výzkumné reaktory a mohou vyrábět palivové komponenty pro všechny hlavní reaktory, které jsou po celém světě provozovány, ať už jde o ruské nebo zahraniční typy reaktorů,“ uvádí starší viceprezident pro prodej a mezinárodní obchod společnosti TVEL Oleg Grigorjev.

Další vývoj obchodů TVELu v Egyptě se odvíjí od budoucí jaderné elektrárny El Dabaa se čtyřmi bloky typu VVER-1200 a dodávek paliva pro ni (stávající smlouva vstoupila v platnost v roce 2017). Dalším projektem pak je stavba suchého skladiště použitého jaderného paliva v budoucí elektrárně, subdodavatelem projekčních prací je společnost CPTI (Centralnyj projektno-technologičeskij institut), který představuje součást TVELu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..