Těžká doba spojená s nákazou koronavirem ztěžuje práci mnoha odvětvím lidské činnosti. Některé podniky snižují objemy zakázek, jiné pozastavily svou činnost úplně. Naproti tomu je odvětví energetiky nedílnou součástí našich pracovních i soukromých životů a potřeba dodávek elektřiny je neustálá. Jaderná energetika patří k jednomu z nejkomplikovanějších technických oborů. I přesto všechno jsou však jaderné elektrárny provozovány bez přerušení.

jaderná energie - Provoz jaderných elektráren pokračuje i v době krize koronaviru - Zprávy (size3 15859180119994 2 temelin kontroluje reaktor prace potrvaji dva tydny) 1
Kontrola reaktoru při odstávce v JE Temelín (Zdroj: Čez)

Samozřejmě, že virová nákaza ovlivnila i tyto podniky. Pracovníci však neplýtvali časem a začali vymýšlet nové postupy a procedury k zamezení rozšíření nákazy COVID-19. Mezi ty patří například měření teploty a sledování symptomů při příchodu na pracoviště, hygienické prostředky kdekoliv na pracovišti, home office některých pracovníků, dodržování vzdálenosti 2 metrů mezi pracovníky, různé přístupové cesty pro směny a v neposlední řadě připravený krizový plán pro případ zhoršení epidemie.

Díky všem těmto opatřením se daří bránit proti pandemii a prozatím nebyl odstaven ani jeden energetický jaderný reaktor. Celkem jich tak v provozu zůstává 442, ročně pokrývají přibližně 10 % spotřeby Země a díky tomu je ročně vypuštěno o třetinu méně skleníkových plynů. Nemalou roli při provozu stávajících jaderných reaktorů hraje také mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která pomáhá provozovatelům s přípravou speciálních opatření, krizových plánů, či kontrolou situace. O tom, jak jsou jednotlivá opatření zpracována, se můžete podívat v následujícím videu.

Zdroj: MAAE (IAEA)

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..