Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) sdělila, že urychlila nasazení úsilí v podpoře provozovatelů jaderných zařízení v rámci výměny vědomostí prostřednictvím mezinárodního systému International Reporting System for Operating Experience a nově založeného systému COVID-19 Operational Experience Network.

jaderná energie - MAAE pomáhá sdílet provozní zkušenosti během COVID-19 krize - Zprávy (NPP control room Dean Calma IAEA) 1
Vzdálenost mezi pracovníky je jedním z mnoha opatření, která jsou nyní využívána na jaderných elektrárnách po celém světě (Zdroj: Dean Calma/MAAE)

Provozovatelé jaderných zařízení přijímají zvláštní opatření k ochraně zdraví jejich pracovníků a zajištění nepřetržitého provozu během krize COVID-19. Tato opatření zahrnují snížení přítomného personálu a práce z domova stejně jako dodržování bezpečných vzdáleností mezi pracovníky, kontroly příznaků u personálu, sterilizaci pracovních prostor, nákup specifických osobních ochranných pomůcek, zrušení pracovních cest, izolace pracovníků a zrušení osobních porad.

Ochranná opatření zahrnují rozšíření standardních procedur například snížením počtu zaměstnanců, jako tomu je například o víkendu, ostatní pracovníci zůstávají v případě potřeby, či na vyžádání. Další nová opatření, oznámena některými provozovateli, minimalizují šíření koronaviru a udržují nezbytný personál v izolaci od ostatních pomocí speciálních směn, alternativních cest při komunikaci s blokovou dozornou, či dočasného ubytování personálu poblíž elektrárny.

„Provozovatelé jsou přímo odpovědní za bezpečnost a zabezpečení. Při přijímání těchto opatření a pečlivě plánovaných organizačních změn jednají odpovědně, opatrně a zároveň nadále zajišťují organizační změny při stálém zajištění nepřetržitého bezpečného provozu pod dohledem dozorných orgánů,“ informoval Peter Tarren, vedoucí odboru bezpečnosti jaderného provozu v MAAE. Dále dodal, že MAAE shromažďuje zpětnou vazbu od zemí provozujících jadernou energetiku ohledně jejich zajištění dostatečného množství personálu k udržení bezpečného provozu jaderných zařízení. „Ukázali odhodlání a inovace v návrhu opatření redukujících riziko nakažení personálu koronavirem. Zároveň ukázali ochotu sdílet tyto informace prostřednictvím systému IRS pro všechny zúčastněné země. Informace jsou přitom velmi užitečné,“ dodal Tarren.

Cílem sdílení informací je pomoci provozovatelům a dozorným orgánům poučit se ze zkušeností jiných provozů. MAAE shromažďuje příslušné postupy prostřednictvím systému IRS, což je elektronická platforma společně spravovaná s OECD Nuclear Energy Agency, pomocí které mohou země předkládat a komentovat zprávy z událostí s mezinárodním významem a přispět tak k posílení bezpečnostních postupů jaderných zařízení. MAAE navíc spustila službu COVID-19 Operational Experience Network, což je pilotní síť vytvořená jako úložiště plánovaných nebo implementovaných akcí během krize COVID-19.

„Informace v této síti budou zahrnovat způsoby limitace šíření pandemie, určení kritických částí provozu elektráren a omezení v přístupu,“ sdělil Pal Vincze, vedoucí odboru jaderného inženýringu v MAAE. „Systém se také zaměřuje na specifické organizační opatření k připravenosti COVID-19 a zahrnuje data  o plánovaných odstávkách v reakci na krizi.“

Publikace MAAE Nuclear Energy Series a Industry Guidelines for Nuclear Facilities poskytují provozovatelům informace ohledně přípravy a implementace plánů v reakci na širokou škálu nebezpečných situací, včetně pandemie. Plány pomáhají zajistit minimalizaci potenciální nákazy zaměstnanců, aby tak byl v případě nemoci dostatek personálu pro udržení bezpečného provozu.

Jaderná zařízení krom jaderných elektráren, jako jsou výzkumné reaktory, či zařízení vyrábějící jaderná paliva čelí podobným provozním výzvám během pandemie COVID-19, poznamenala MAAE. Množství výzkumných reaktorů, které se zaměřují na výuku a výzkum, jsou nyní dočasně odstaveny, zatímco jiné reaktory produkující lékařské izotopy pokračují v provozu se sníženým množstvím personálu. MAAE Safety Standard SSR-3 poskytuje informace ohledně zachování bezpečnosti výzkumných reaktorů, jakož i vytváření směn pro personál během rozšířeného období odstavení jaderného reaktoru.

Pokyny pro provozovatele zařízení vyrábějících jaderné palivo, která jsou používána ke konverzi uranových sloučenin, či sestavování palivových souborů, jsou nyní dostupné v bezpečnostní zprávě MAAE Safety Standards SSR-4. Zde jsou také zahrnuty informace o provozu v rámci různých omezení,

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..