Celkem tři kontejnery s použitým palivem zavezli odborníci v Jaderné elektrárně Temelín do skladu použitého paliva. Kontejnery zde obsadily 44. – 46. pozici z celkové kapacity 152 míst. Práce kolem kontejnerů trvaly dva týdny. Nyní se odborníci připravují na zavážení paliva do reaktoru.

jaderná energie - Českobudějovický deník: Odstávka prvního temelínského bloku má za sebou první polovinu - Zprávy (temelin) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: ČEZ)

První temelínský blok ČEZ plánovaně odstavil z důvodu výměny paliva 13. března.

Práce s jedním kontejnerem trvají necelých pět dní. Pod vodou zaváží odborníci devatenáct palivových souborů do každého z kontejnerů. Ještě pod vodou pak usazují vnitřní víko kontejneru. Už mimo bazén, ale stále na reaktorovém sále následuje odvodnění a vysušení kontejneru. „Během vakuového sušení se v kontejneru snižuje tlaku až na cca setinu atmosférického tlaku. Jenom vlastní vysoušení zabere necelý den,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Po provedení potřebných zkoušek těsnosti technici kontejner převáží do skladu použitého paliva, který se nachází v areálu elektrárny.

Aktuálně je ve skladu obsazeno 46 z celkové kapacity 152 skladovacích pozic. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. „Ve čtyřech kontejnerech je tak na ploše obývacího pokoje bezpečně a izolované od okolí uloženo palivo, ze kterého jsme vyrobili elektřinu pro roční spotřebu pětiny České Republiky,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..