Přesně 163 palivových souborů zavezou technici v Jaderné elektrárně Temelín do reaktoru prvního bloku. Bude mezi nimi 42 nových, zbylých 121 už v reaktory byly jeden až tři roky. Zavážení začalo dnes ve čtvrt na šest. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

jaderná energie - Budějovická drbna: V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru - Zprávy (size3 1587632276466 2 v temeline zacali zavazet palivo do reaktoru) 1
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru (Zdroj: budejcka.drbna.cz)

Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Ten mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva projede více než třistakrát. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých se každý palivový soubor zaváží. Nad vším pečlivě dohlíží obsluha zavážecího stroje. „Ve dvacátém roce provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní přistupujeme velmi zodpovědně,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Celkem z bazénu do reaktoru technici přesunou 163 palivových souborů. V 61 z nich budou regulační tyče, tzv. klastry. Původní klastry nahradí energetici po deseti letech provozu novými. „Jde o standardní obměnu regulačních tyčí každých deset. Je to jeden z mnoha příkladů pravidelné modernizace elektrárny s investicemi v průměru miliardy korun ročně,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. 

Celý článek najdete zde.

Zdroj: budejcka.drbna.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..