V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun ověřují odborníci stav vnitřního povrchu tlakové nádoby reaktoru. Sledují celistvost a tloušťku materiálu, ze kterého je vyrobená. Práce potrvají zhruba 14 dní.

jaderná energie - Budějovická drbna: Temelín kontroluje reaktor. Práce potrvají dva týdny - Zprávy (size3 15859180119994 2 temelin kontroluje reaktor prace potrvaji dva tydny) 1
Kontrola reaktoru na jaderné elektrárně Temelín (Zdroj: budejcka.drbna.cz)

Kontrola se dělá v šestiletých intervalech. Slouží k ní takzvaný modulární kontrolní systém. Vnitřek tlakové nádoby prověřují odborníci díky vodotěsným a radiačně odolným kamerám, pomocí vířivých proudů i ultrazvuku.

Elektrárna má za sebou třetinu plánované odstávky prvního bloku, která začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu by to mělo být 12. června.

„Kontrolujeme i vnější povrch, sledujeme vliv radioaktivního záření na materiál tlakové nádoby,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Specialisté vyndávají z reaktoru vzorky, které předávají ke zkouškám odborníkům z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: budejcka.drbna.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..