Dne 31. března 2020 byl v souladu s harmonogramem
připojen 2. blok Ostrověcké jaderné elektrárny k síti pomocí trafostanice, která blok napájí během běžného provozu. Elektrárna má dva bloky typu VVER-1200 a v Bělorusku ji staví ruský Rosatom.

jaderná energie - 2. blok Ostrověcké JE začal dostávat elektřinu ze sítě - Nové bloky ve světě (IMG 8500) 1
Ostrověcká jaderná elektrárna v Bělorusku. (Zdroj: Rosatom)

Zahájení dodávky elektřiny do bloku je jednou z klíčových událostí výstavby každého jaderného bloku.

Během prvních 72 hodin testovacího provozu odborníci ověří správnou funkci všech čtyř sekcí 10kV systému napájení určeného pro běžný provoz bloku. Poté, co bude ověřeno, že všechna zařízení mají parametry stanovené projektem, začne dodávka elektřiny do dalších objektů.

„Připojení stavěného bloku k běžnému systému jeho napájení bude probíhat v několika etapách. Nejprve bude elektřina přivedena do systému napájení určeného pro běžný provoz, později budou připojeny bezpečnostní systémy a další spotřebiče v reaktorové budově, strojovně a dalších budovách,“ uvádí ředitel pro výstavbu Ostrověcké JE ve společnosti IK ASE (generální dodavatel projektu a součást Rosatomu) Alexej Kononěnko.

Napájení bloku ze sítě umožní pracovníkům začít v plném rozsahu přípravu bloku ke spuštění.

„Správně naplánovaný program postupného připojování nezbytných systémů pro napájení bloku a systému kontroly a řízení nám umožní zahájit přípravu bloku ke spuštění a připravit jej na etapu průplachu reaktoru a zkoušky hlavního cirkulačního okruhu, která je plánována na konec letošního roku,“ uvedl viceprezident společnosti IK ASE Vitalij Poljanin.

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..