Palivová společnost Rosatomu TVEL uzavřela smlouvu na dodávku jaderného paliva pro výzkumný reaktor LVR-15 v Centru výzkumu Řež (CVŘ). Dodávka paliva se uskuteční v roce 2020 a součástí smlouvy je i opce na dodávky v dalších letech.

jaderná energie - TVEL dodá palivo pro výzkumný reaktor v Centru výzkumu Řež - Zprávy (Pohled do aktivní zóny reaktoru LVR 15 zdroj CVŘ) 1
Centrum výzkumu Řež s.r.o. 2012 (Zdroj: Tisková zpráva)

LVR-15 je lehkovodní reaktor s maximálním výkonem 10 MWt a představuje jedno ze základních výzkumných zařízení v CVŘ, jednom z předních evropských výzkumných center v oblasti jaderné energetiky a materiálového výzkumu. Aktivní zónu reaktoru tvoří palivo IRT-4M vyrobeného v podniku Novosibirskij zavod chimkoncentratov (NZCHK, součást TVELu).

Výzkumná infrastruktura a reaktor v CVŘ jsou mimo jiného využívány i v rámci vývoje a ověřování nových typů ruského jaderného paliva pro energetické jaderné reaktory. V roce 2019 uzavřely společnosti TVEL a CVŘ dohodu o spolupráci v oblasti materiálového výzkumu a výzkumné práce proběhnou v reaktoru LVR-15 v nejbližší době. Konkrétně se jedná o studium vlastností základních a perspektivních zirkoniových slitin ruské výroby při nízkých intenzitách toku rychlých neutronů.

„Spolupráce Palivové společnosti TVEL a CVŘ je příkladem vzájemně výhodného a mnohaoborového partnerství v oblasti jaderné energetiky. V aktivní zóně tohoto českého výzkumného reaktoru je od prvního dne jeho provozu používáno ruské jaderné palivo. Současně   TVEL využívá praktické dovednosti a zkušenosti českých odborníků z tohoto výzkumného centra, které má v mezinárodní odborné komunitě nezpochybnitelnou autoritu. TVEL pak nabízí všechny nejnovější a nejefektivnější výsledky výzkumu a následná technologická řešení svým tradičním partnerům, mezi které patří i české jaderné elektrárny,“ uvádí starší viceprezident pro prodej a mezinárodní obchod společnosti TVEL Oleg Grigorjev.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..