Stavba budov pro projekt Proryv v podniku SCHK (Sibirskij chimičeskij kombinat, součást Palivové společnosti Rosatomu TVEL) v Seversku probíhá podle plánu. V roce 2020 budou na výstavbu reaktoru BREST-300 vynaloženy 4 miliardy rublů (v přepočtu zhruba 1,4 miliardy korun). Podle agentury RIA Tomsk to 3. března 2020 řekla novinářům prezidentka TVELu Natalia Nikipelovová.

jaderná energie - Rosatom v roce 2020 vynaloží 4 miliardy rublů do projektu reaktoru BREST-300 - Zprávy (Stavební práce v areálu SCHK v roce 2018) 1
Stavební práce v areálu SCHK v roce 2018 (Zdroj: Tisková zpráva)

Realizaci části projektu Proryv, kdy v podniku SCHK vznikne rychlý olovem chlazený reaktor BREST-300, zahájil Rosatom už v roce 2011. Reaktor bude mít uzavřený palivový cyklus a rozjíždí se zde také výroba nitridického směsného paliva. Toto palivo obsahuje uran ve formě nitridu (sloučeniny s dusíkem), namísto oxidu jako běžné jaderné palivo. Navíc se během jeho výroby používá i plutonium vzniklé přepracováním použitého paliva. Reaktor má být podle plánů spuštěn v roce 2026.

V úterý 3. března navštívila Nikipelovová Seversk kvůli podpisu nové dohody o spolupráci s vedením Tomské oblasti, v níž město leží. RIA Tomsk Nikipelovovou cituje: „Všechny úkoly, které jsme měli stanoveny na loňský rok, jsme splnili a máme přesně dáno, co budeme dělat v tomto roce.“

„V letošním roce utratíme zhruba 4 miliardy rublů jenom za stavební práce. Těchto prací nás čeká ohromný objem, protože zahájíme výstavbu samotného elektrárenského bloku. Dodavatele reaktoru už máme vybraného a teď vybíráme dodavatele dalších základních komponent, které se vyrábějí dlouhou dobu, takzvaných komponent s dlouhou dodací lhůtou,“ vysvětlila Nikipelovová pro RIA Tomsk.

Dodala, že v modulu pro fabrikaci a přepracování jaderného paliva, který tvoří důležitou součást celého projektu, se dokončuje příprava k montáži zařízení. „Jsou to náročné práce, ale nejde jen o to. Zařízení již máme dodaná na skladech, ale ještě chystáme prostory, protože jde o absolutně čisté prostředí – například stěny jsou z nerezové oceli. Věříme, že v letošním roce namontujeme všechna zařízení a přistoupíme k jejich uvádění do provozu,“ řekla Nikipelovová pro RIA Tomsk.

RIA Tomsk uvádí s odkazem na smlouvu uzavřenou s generálním dodavatelem stavebních prací Koncernem Titan-2, že jejich celková hodnota je 26,3 miliard rublů (cca 9 miliard korun).

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..