Úterý, 27 října
Shadow

Rosatom rozšiřuje svůj systém řízení kvality na další čtyři zahraniční projekty

Společnost IK ASE (Inženýringová divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) zahájila rozšiřování svého systému řízení kvality EOS-Kačestvo na další čtyři projekty výstavby jaderných elektráren v zahraničí: 3. a 4. blok Sü-ta-pao (angl. Xudabao, Čína), 2 bloky Paks II (Maďarsko), 4 bloky El Dabaa (Egypt) a 2 bloky Uzbecké jaderné elektrárny.

Část hlavního cirkulačního čerpadla pro Kurskou JE-II na výrobní hale podniku Petrozavodskmaš, jednoho z podniků zapojených do EOS-Kačestvo (Zdroj: Tisková zpráva)

„Dohodu o zavedení tohoto systému pří výstavbě první uzbecké jaderné elektrárny jsme uzavřeli v rámci smlouvy na provedení inženýrských průzkumů v lokalitě. Plánujeme její použití zakotvit i v budoucí EPC smlouvě na výstavbu této elektrárny. Nyní také řešíme rozšíření našeho systému na projekty jaderných elektráren Sü-ta-pao a El Dabaa,“ uvedl ředitel pro kvalitu v IK ASE Sergej Guščin.

EOS-Kačestvo vznikl jako jednotný systém řízení kontroly kvality Rosatomu. Jeho uplatnění v praxi předpokládá, že v podniku bude zavedena metodika 8D, což je jedním z řady kroků pro předcházení chybám v dokumentech nebo ve výrobě.

V současnosti je do systému EOS-Kačestvo zapojeno 366 dodavatelů a zhotovitelů společnosti IK ASE v Rusku. Systém je zaveden v plnohodnotném režimu v projektech jaderných elektráren Ostrověcká v Bělorusku a Kurská II v Rusku. Jeho zavedení umožňuje se plně oprostit od papírové dokumentace při jednání mezi jednotlivými smluvními stranami i při spolupráci se zákazníky ze zemí, kde se staví jaderná elektrárna. Účast pro společnosti mimo strukturu Rosatomu je bezplatná.

Rosatom používá v rámci projektů na výstavbu jaderných elektráren různé pokročilé systémy pro řízení nákladů, doby výstavby i kvality. V roce 2019 například v 11 svých podnicích zavedl systém TCM NC (Total Cost Management Nuclear Construction), který patří do programu digitální transformace výstavby jaderných elektráren Rosatomu. V oblasti řízení životního cyklu jaderných elektráren Rosatom několik let používá metodiku Multi-D, která je nejvýraznější ve fázi projektování a výstavby nových bloků a umožňuje dohlížet nad dodržováním termínů a nákladů. Díky ní se podařilo například 3. blok Rostovské jaderné elektrárny (Rusko) spustit o dva měsíce dříve oproti plánu a ušetřit během výstavby zhruba 12 % nákladů. Tuto technologii Rosatom používá pro výstavbu jaderných elektráren jako jediný na světě.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..