27.11.2022

Pandemie koronaviru má v energetickém sektoru za následek chaos na trzích s ropou, prohloubení propadu cen plynu, odkládání investic, pokles spotřeby elektřiny, ale i snižování emisí. Některé prognózy zároveň naznačují, že by krize mohla přispět k rozvoji nízkoemisních technologií.

jaderná energie - Pandemie může posílit čistou energetiku - Zprávy (2811006 img v0) 1
Paroplynová elektrárna Počerady (Zdroj: čtk)

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své březnové zprávě o trhu s ropou odhaduje, že v důsledku pandemie letos poprvé od roku 2009 meziročně poklesne poptávka po ropě. Pokles dopravy, průmyslu a obchodu vedl v prvních měsících roku 2020 ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 k masivnímu snížení světové poptávky o 2,5 milionů barelů denně. Základní scénář IEA počítá s tím, že opatření proti koronaviru v Severní Americe, Evropě a dalších zemích budou mít menší dopad než opatření v Číně, která v roce 2019 představovala více než 80 % celosvětového růstu poptávky po ropě.

IEA proto předpokládá, že poptávka po ropě se ve druhé polovině roku 2020 vrátí na téměř normální úroveň. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol pro Financial Times uvedl: „Problémy s koronavirem jsou velké, ale jsou dočasné. Možná za pár měsíců, možná za delší dobu, se tržní podmínky upraví.“

Norská poradenská a analytická společnost Rystad Energy očekává, že v roce 2020 se růst poptávky po ropě celosvětově sníží o více jak polovinu. Pokud jde o zemní plyn, společnost odhaduje, že růst spotřeby v roce 2020 bude v Evropě o dvě třetiny nižší, než byly původní předpoklady. Tento vývoj vyvolá další tlak na už tak extrémně nízké ceny zemního plynu.

Podle údajů GlobalData bylo do poloviny března roku 2020 oznámeno 262 fúzí a akvizic v sektoru ropy a plynu, zatímco ve stejném období v roce 2019 to bylo 354 transakcí, což je pokles o 26 %. Hodnota transakcí představuje pokles o 15 %. Padla například lednová dohoda v hodnotě 320 milionů USD na nákup aktiv texaské Alta Mesa Holdings ropnou společností Mach Resources z Oklahomy. Švýcarská investiční banka UBS odmítla transakci investovat právě kvůli prudkému poklesu cen ropy. Společnost Shell se rozhodla snížit investice v roce 2020 o pětinu na 20 miliard USD a bude šetřit i na provozních nákladech. Stejný pokles investic o pětinu plánuje také Chevron z 20 na 16 miliard USD. Národní alžírská ropná společnost Sonatrach škrtá dokonce o 50 % na 7 miliard USD. 

Nejistota zasáhla také oblast obnovitelných zdrojů. Analytická firma BloombergNEF (BNEF) snížila prognózu globální poptávky po solární energii v roce 2020 o 16 % z původních 152 GW na 143 GW. Kvůli výpadkům čínské produkce panuje značné riziko i u větrné energie, která je na tom díky přísnějším dodacím lhůtám, harmonogramům výstavby a specializovanému vybavení o něco lépe. Analýza BNEF očekává dopady také na trhy s bateriemi, elektromobily, vytápěním, chlazením a na oběhové hospodářství. U baterií odhaduje propad růstu v roce 2020 o 4 %.

V oblastech zasažených pandemií kvůli přísné karanténě a uzavírání podniků prudce klesá spotřeba elektřiny. V prvním týdnu celostátní karantény klesla v Itálii poptávka po energii o 8 %. Ve 12. týdnu se pak propad spotřeby elektřiny zdvojnásobil, ve Francii dosáhl dokonce 22 %. Podobný vývoj se dá očekávat ve Španělsku, Německu, Holandsku, Norsku nebo ve Spojeném království.

Podle renomované analytické společnosti Wood Mackenzie (WoodMac) by ovšem nejistota v energetickém sektoru, chaos na trzích s ropou a pokles cen plynu mohly být pro obnovitelné zdroje dobrou zprávou. Jedním z důvodů, proč ropné a plynárenské společnosti neinvestují do obnovitelné energie, je skutečnost, že návratnost v solárních a větrných projektech byla doposud mnohem nižší než u ropy a plynu. Při současných cenách ropy a plynu to však již nemusí být pravda. Projekty v oblasti obnovitelných zdrojů najednou podle WoodMac vypadají stejně atraktivně jako ropné projekty při ceně 35 USD za barel. Pandemie koronoaviru znamená také výrazné snížení emisí. Pokles čínské spotřeby uhlí a ropy v době vrcholící epidemie přinesl snížení emisí CO2 minimálně o 25 % v porovnání se stejným dvoutýdenním obdobím okolo čínského nového roku v roce 2019. Podle analýzy IEA řídí v současné době přímo nebo nepřímo více než 70 % celosvětových investic do energie vlády. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol proto vidí v současné situaci velkou příležitost: „Pobídky na zavádění čistých technologií, jako jsou solární, větrná, vodíková a zachytávání uhlíku a na vývoj baterií, by měly být ústřední součástí vládních plánů. Přinesou dvojí výhodu, povzbuzení ekonomik a urychlení přechodu na čistou energii. Transformace energetických infrastruktur jednotlivých zemí tak nebude dočasná.“

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..