Inženýři v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži pracují na vývoji modulárního jaderného reaktoru. Odhadují, že zhruba za dvacet let by mohly začít fungovat v praxi. V USA chtějí první malý reaktor spustit již v roce 2026.

jaderná energie - iuhlí.cz: Malý jaderný reaktor se vejde do zasedačky - Zprávy (ujv foto ujv cz compressed) 1
V Ústavu jaderného výzkumu v Řeži vyvíjejí reaktor generace IV. Foto: ujv.cz

„Malé modulární reaktory jsou definovány výkonem, který je menší než 300 megawatt, tedy třetina temelínského reaktoru,“ vysvětlil pro Český rozhlas vedoucí projektu Marek Ruščák s tím, že ty nejmenší se vejdou i do větší zasedací místnosti.

Výhodou modulárních reaktorů jsou zejména nižší náklady na zajištění bezpečnosti a jednodušší výstavba. Mohou být také využity například pro dodávky teplé vody. První malý reaktor generace IV má být spuštěn v roce 2026 ve Spojených státech.

Podobný by v Česku mohl být podle Ruščáka spuštěn tak za 20 let, nejdříve je ale třeba technologii ověřit a přenést do Evropy. Znamená to tedy, že nový blok v Dukovanech bude zřejmě postaven dříve. „Vývoj našeho reaktoru je ve fázi finalizace základního designu. Ještě se musí udělat obrovské množství nejen výzkumných aktivit. My vyvíjíme reaktor generace IV, která má přijít až po tom americkém. V tom jsme jako Česká republika velmi napřed, ale je to běh na dlouhou trať,“ řekl Ruščák.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: iuhli.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Proč vědci z Řeže odhadují, že SMR budou fungovat v praxi za 20 let, když už nyní v praxi fungují – reaktory KLT-40S na lodi v Peveku na Čukotce a ekonomicky vhodnější reaktory RITM-200 (v Rusku) a čínský HPR-100 snad bude uveden do provozu letos. Nebo reaktory IPHWR-220 v Indii.
    V článku se zřejmě zmiňuje SMR o výkonu 60 MWe od firmy NuScale, kde se doba uvedení do provozu skutečně předpokládá v r. 2026.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..