Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva do reaktoru třetího výrobního bloku. Z původních 349 palivových kazet je 84 vyměněno za čerstvé. Tato výměna umožní provozovat blok na plném výkonu následujících 13 měsíců.

jaderná energie - Energetici v Dukovanech zavezli palivo do reaktoru třetího výrobního bloku - Zprávy (jedu Zasobnik na palivo) 1
Kontejner s čerstvými palivovými soubory pro jadernou elektrárnu Dukovany (Zdroj: vysocina-news.cz)

V rámci probíhající odstávky čeká techniky ještě dokončení některých plánovaných činností a kontrol zařízení. V provozu jsou aktuálně v Dukovanech tři ze čtyř výrobních bloků. Třetí výrobní blok by měl začít dodávat bezemisní elektřinu do sítě na začátku dubna.

Celý objem paliva museli energetici vyvézt z reaktoru do sousedícího bazénu skladování hned na začátku odstávky, aby mohli provést plánované servisní práce na zařízení primárního okruhu. Energetici začali palivo zpět do reaktoru zavážet v neděli a skončili včera v podvečer. V rámci odstávky navíc zvládli výměnu ucpávkových systémů hlavních cirkulačních čerpadel, kontrolu těsnosti parogenerátorů a kompenzátoru objemu nebo revizi nízkotlakých dílů parních turbín. „Jde o skutečně mimořádný objem práce, kromě samotné výměny paliva jsme pozornost opět věnovali kontrolám zařízení, kvality poskytovaných služeb a dodávaného materiálu. Ale děláme vše pro to, abychom byli připraveni v následujících týdnech třetí blok uvést do provozu,“ vysvětluje dosavadní průběh odstávky ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

V rámci odstávky třetího výrobního bloku energetici dále provedli 26 významných technických a investičních akcí. Mezi nejvýznamnější modifikace patří repase rychločinných armatur na parovodech, pokračování výměny podružných rozvaděčů za nové s moderním přístrojovým vybavením nebo rekonstrukce části rozvodny 400 kV, která slouží k vyvedení elektrického výkonu z elektrárny do přenosové soustavy. S tím souvisí i program rozsáhlých kontrol zařízení, servisních činností a kvality dodávaného materiálu.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: vysocina-news.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..