Další termín v plánované výstavbě jaderného bloku padl. Původně měly stát a polostátní firma ČEZ podepsat rámcovou smlouvu do konce minulého roku, poté vedení firmy ohlásilo březen a nyní cílí energetický gigant na červen.

jaderná energie - E15.cz: Smlouva ČEZ se státem na dostavbu Dukovan se odsouvá na červen - Zprávy (temelin muze pomoct prenosove soustave galerie 980) 1
Jaderná elektrárna Temelín (Zdroj: ČEZ)

„Smlouvy jsou technicky vzato dojednané, ale ještě musejí nastat jisté kroky mezi státem a Evropskou unií pro zahájení notifikace. Pokud to pandemie nějak výrazně neposune, mohly by být smlouvy podepsány do konce června,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. O jaké kroky jde, nechtěl blíže specifikovat s tím, že tato vyjednávání vede stát.

Bez obav z dalšího zdržení

Ujednání státu s ČEZ má obsahovat podmínky, za kterých si projekt převezme stát a za kterých může ČEZ naopak projekt státu prodat. „Smlouva by měla řešit především to, že nepůjdeme do projektu, který se nikdy nevrátí. Mělo by nám to řešit regulatorně-tržní riziko,“ popsal v loňském rozhovoru pro deník E15 šéf ČEZ Daniel Beneš.

Případného delšího zdržení se ČEZ neobává. „Projekt nového jaderného zdroje je projektem na století, u nějž se předpokládá provoz na osmdesát let a příprava a realizace na dalších dvacet. Proto nečekáme, že by současná situace tento strategický projekt významně poznamenala,“ uvedl Kříž.

Spolu s rámcovou dohodou se má současně podepsat smlouva na první etapu a v ní bude určeno, jaký dodavatelský model investor zvolí. „S potenciálními dodavateli jsme tento bod již řešili. Nyní bude tato otázka předmětem jednání stálého výboru pro nový jaderný zdroj,“ dodal Kříž. Ve hře jsou stále dvě varianty. První předpokládá, že dodavatel zrealizuje zakázku takzvaně na klíč. Ve druhé variantě by investor řídil větší počet subdodávek.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: e15.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..