Sousedství elektrárny, velká dotace, peníze z hazardu, pronájmů či prodej kůrovcového dříví. Tím si přilepšilo pět obcí na Vysočině, které ministerstvo financí uvedlo jako pětici s nejvyššími příjmy za loňský rok při velikosti do tisícovky obyvatel.

jaderná energie - Třebíčský deník: I teplovod za 100 milionů si ves na Vysočině může dovolit, když zbohatne - Zprávy (JE Dukovany Zdroj archiv) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: ČEZ)

Samostatnou kapitolou jsou pak jednorázové tučné dotace. První příčku díky tomu obsadil Radostín nad Oslavou ze Žďárska. V kolonce příjmy má vysokou částku 44,66 milionů korun.

„Je to zcela výjimečný rok, kdy jsme se dostali na špici, protože děláme nástavbu na škole a jsme příjemcem vysoké dotace. Jinak obvykle hospodaříme jako ostatní obce naší velikosti, s rozpočtem okolo 16 až 17 milionů korun,“ uvedl radostínský starosta Antonín Váša.

Na druhé pozici je Rančířov u Jihlavy s příjmy 31,61 milionu korun. „Dost peněz máme z herny, kterou si u nás otevřela jedna firma asi před pěti lety, kdy hazard vytlačila Jihlava. A dále pronajímáme objekty bývalých vojenských kasáren. Zároveň jsme kvůli kůrovcové kalamitě už odtěžili 16 tisíc kubíků kůrovcového dřeva. Když ale do toho započítám náklady, myslím, že na tom s kůrovcem budeme šul nul,“ odtušil tamní starosta Jaroslav Pech.

„Získané peníze zčásti ukládáme na termínovaný vklad, protože do budoucna bude potřeba například rekonstruovat právě vojenský areál. Vojáci nám ho předali vybydlený, vidíme, že střechy nejsou v dobrém stavu. V současnosti asfaltujeme komunikace v obci, chystáme se stavět přechod pro chodce přes frekventovanou silnici I/38, která Rančířovem prochází,“ vyjmenoval priority Pech.

Stabilně velmi bohatou vesnicí jsou už roky Dukovany. Loni si do příjmů připsaly 29,17 milionů korun.

Obec dává jméno jaderné elektrárně, která stojí částečně v katastru vsi. Díky tomu mají Dukovany abnormální příjmy z daně z nemovitosti a z dohody o takzvaném pětikilometrovém pásmu ochrany. Za to ČEZ připlácí obcím další miliony ročně. Příjmy jsou pravidelné a obec s nimi může počítat i do budoucna. Podtrženo, sečteno – Dukovanští si můžou dovolit vlastní výtopnu na biomasu, která spolu s rozvody po vsi vychází na víc jak 100 milionů korun. „Zrekonstruovali jsme sídliště ze 70. let, stavíme sportovní halu, v první etapě už je hotová, je v ní squash, fitness, bufet a šatny, další dvě etapy se chystají. Zasíťujeme 19 parcel,“ vyjmenoval nejbližší plány tamní starosta Miroslav Křišťál.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: trebicsky.denik.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..