Úterý, 20 října
Shadow

Tepelné výměníky pro Jules Horowitz jsou na svém místě

Španělský výrobce Equipos Nucleares SA (ENSA) dokončila instalaci tří výměníků tepla primárního okruhu reaktoru Jules Horowitz (RJH), jehož výstavba probíhá v Cadarache na jihu Francie. Jakmile bude reaktor v provozu, bude používán pro testování materiálů a paliv pro nynější i budoucí použití v jaderných reaktorech.

Instalace jednoho ze tří výměníků tepla v reaktoru Jules Horowitz (Zdroj: ENSA)

Společnost ENSA vyrobila a instalovala výměníky tepla v rámci španělského příspěvku vývoje a konstrukce zařízení RJH. V červnu 2018 dokončila hydraulické testy velkých komponent. Společnost sdělila, že převoz, manévrování a instalace výměníků tepla byly komplikované činnosti pro omezené místo k manévrování v reaktorové hale.

RJH je stavěn v rámci mezinárodního konsorcia výzkumných institucí z Belgie, České republiky, Finska, Francie, Španělska, Švédska, Spojeného království a Evropské komise. Kromě států se do výstavby zapojují také společnosti jako je například EDF, Framatome a TechnicAtome. Indičtí a japonští partneři se také připojili ke konsorciu a dveře zůstávají otevřené pro další evropské nebo mezinárodní partnery. Projekt je součástí evropského strategického fóra výzkumných infrastruktur a je jedním ze tří nových reaktorů, které tvoří základní kameny evropské výzkumné oblasti experimentálních reaktorů. Společně tak spadá do skupiny s urychlovačem řízeným systémem Myrha v belgickém Mol, či reaktorem Pallas v nizozemském Pettenu.

Francouzská národní energeticko výzkumná komise, French Alternative Energies a Atomic Enegy Commission (CEA) poskytují 50 % financování z celkových 500 milionů euro (12,63 miliard kč), 20 % prostředků dodává EDF, výzkumné instituce se podílejí na dalších 20 % a Zbylých 10 % zajišťuje Framatome. RJH vymění stávající jaderný reaktor Osiris s výkonem 70 MW tepelných a provozovaný CEA. Ten přitom již převzal některé role 35MW reaktoru Siloé. Příprava lokality pro vodou chlazený reaktor o výkonu 100 MW začala v březnu 2007, přičemž k prvnímu lití betonu došlo v srpnu 2009. 105tunová kopule kontejnmentu bazénového reaktoru byla vyzdvižena jeřábem a umístěna na své místo 13. prosince 2013. Stavební práce na reaktorové budově byly dokončeny v březnu 2017.

Modulární návrh RJH bude velice univerzální technologie, která pojme až 20 experimentů zároveň. Během jeho 50leté životnosti bude používán pro studium materiálů používaných v jaderných elektrárnách, stejně jako k testování paliva pro stávající i budoucí koncepty jaderných reaktorů. Vybavení reaktoru umožní provádět dosud neproveditelné analýzy v reálném čase. Reaktor bude také hrát významnou roli při výrobě radioizotopů pro jadernou medicínu. Společně tak se zařízením v nizozemském Pettenu budou dodávat radionuklidy do celé Evropy.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..