Španělský výrobce Equipos Nucleares SA (ENSA) dokončila instalaci tří výměníků tepla primárního okruhu reaktoru Jules Horowitz (RJH), jehož výstavba probíhá v Cadarache na jihu Francie. Jakmile bude reaktor v provozu, bude používán pro testování materiálů a paliv pro nynější i budoucí použití v jaderných reaktorech.

jaderná energie - Tepelné výměníky pro Jules Horowitz jsou na svém místě - Zprávy (Heat exchanger for Jules Horowitz ENSA) 1
Instalace jednoho ze tří výměníků tepla v reaktoru Jules Horowitz (Zdroj: ENSA)

Společnost ENSA vyrobila a instalovala výměníky tepla v rámci španělského příspěvku vývoje a konstrukce zařízení RJH. V červnu 2018 dokončila hydraulické testy velkých komponent. Společnost sdělila, že převoz, manévrování a instalace výměníků tepla byly komplikované činnosti pro omezené místo k manévrování v reaktorové hale.

RJH je stavěn v rámci mezinárodního konsorcia výzkumných institucí z Belgie, České republiky, Finska, Francie, Španělska, Švédska, Spojeného království a Evropské komise. Kromě států se do výstavby zapojují také společnosti jako je například EDF, Framatome a TechnicAtome. Indičtí a japonští partneři se také připojili ke konsorciu a dveře zůstávají otevřené pro další evropské nebo mezinárodní partnery. Projekt je součástí evropského strategického fóra výzkumných infrastruktur a je jedním ze tří nových reaktorů, které tvoří základní kameny evropské výzkumné oblasti experimentálních reaktorů. Společně tak spadá do skupiny s urychlovačem řízeným systémem Myrha v belgickém Mol, či reaktorem Pallas v nizozemském Pettenu.

Francouzská národní energeticko výzkumná komise, French Alternative Energies a Atomic Enegy Commission (CEA) poskytují 50 % financování z celkových 500 milionů euro (12,63 miliard kč), 20 % prostředků dodává EDF, výzkumné instituce se podílejí na dalších 20 % a Zbylých 10 % zajišťuje Framatome. RJH vymění stávající jaderný reaktor Osiris s výkonem 70 MW tepelných a provozovaný CEA. Ten přitom již převzal některé role 35MW reaktoru Siloé. Příprava lokality pro vodou chlazený reaktor o výkonu 100 MW začala v březnu 2007, přičemž k prvnímu lití betonu došlo v srpnu 2009. 105tunová kopule kontejnmentu bazénového reaktoru byla vyzdvižena jeřábem a umístěna na své místo 13. prosince 2013. Stavební práce na reaktorové budově byly dokončeny v březnu 2017.

Modulární návrh RJH bude velice univerzální technologie, která pojme až 20 experimentů zároveň. Během jeho 50leté životnosti bude používán pro studium materiálů používaných v jaderných elektrárnách, stejně jako k testování paliva pro stávající i budoucí koncepty jaderných reaktorů. Vybavení reaktoru umožní provádět dosud neproveditelné analýzy v reálném čase. Reaktor bude také hrát významnou roli při výrobě radioizotopů pro jadernou medicínu. Společně tak se zařízením v nizozemském Pettenu budou dodávat radionuklidy do celé Evropy.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..