V podniku Atommaš bylo dokončeno svařování spodní poloviny tlakové nádoby reaktoru nového typu. Jde o pilotní blok VVER-TOI, který se staví v jaderné elektrárně Kurská II.

jaderná energie - Techmagazín: Reaktor nového typu VVER-TOI - Zprávy (11.2.reaktor2) 1
Výroba reaktoru VVER-TOI v závodě Atommaš (Zdroj: Rosatom)

V elektrárně Kurská II bude vůbec poprvé realizován projekt bloku nové generace VVER-TOI, který se vyznačuje zvýšenou úrovní bezpečnosti a lepšími technickými a ekonomickými ukazateli. Spodní polovina tlakové nádoby reaktoru se skládá z jednoho prstence a dna, které mají dohromady hmotnost téměř 160 tun. Svařování těchto dvou kusů trvá celkem 12 dní a oblasti, kde vznikají svary, jsou po celou tuto dobu nahřívány kvůli dosažení vysoké kvality svaru. Po dokončení samotného svařování byl vzniklý díl ohřát na 300 °C a převezen do plynové pece kvůli tepelnému zpracování materiálů. V peci byl díl udržován dva dny při teplotě 650 °C. Po tepelném zpracování proběhla kontrola svarů a v další fázi bude v oblasti svarů nanesena vnitřní korozivzdorná vrstva.

Reaktor je válcová nádoba s eliptickým dnem a uvnitř ní se bude nacházet aktivní zóna, kde bude docházet ke štěpení jaderného paliva. Nahoře je reaktor hermeticky uzavřen horním blokem, jehož součástí jsou i vstupy mechanismů pro řízení a ochranu reaktoru a výstupy vnitroreaktorových čidel. Víko je upevňováno pomocí upínacích šroubů.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: techmagazin.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..