Společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a TerraPower spolupracují při tvorbě veřejného i soukromého sektor, který má za cíl vyvinout a postavit univerzální testovací reaktor (Versatile Test Reactor – VTR) pro americké ministerstvo energetiky (DOE). Energy Northwest bude podporovat úsilí propojení GEH a TerraPower společně s ostatními institucemi, zapojenými do tohoto sloučení.

jaderná energie - Společnosti GEH a TerraPower při vývoji zařízení VTR - Zprávy (Versatile Test Reactor US DOE) 1

Vizualizace systému VTR, vytvořená americkým ministerstvem energetiky (Zdroj: DOE)

Společnost Battelle Energy Alliance (BEA) – vedoucí a provozní dodavatel národních laboratoří Idaho (INL) – minulý listopad vydala vyjádření zájmu průmyslových akcionářů. Ti se zajímají o formující se partnerství, aby se tak podíleli na sdílení nákladů na vznikající systém VTR. GEH a TerraPower nyní oznámily nedávné předložení společné reakce na toto vyjádření zájmu. Společnost Energy Northwest, konsorcium 27 veřejných zařízení a obcí ve státě Washington a provozovatel jediné státní jaderné elektrárny (Jaderná elektrárna Columbia), bude také podporovat sloučení obou firem. Další společnosti a investoři vyjádřili zájem o účast na sloučení společností a společném uvedení na trh pod názvem, který bude zveřejněn později, informovaly obě společnosti ve společném prohlášení.

„K dosažení plného potenciálu jaderné energetiky musí ministerstvo obchodu a vláda spolupracovat jak v investicích do testování nových materiálů, tak také v investicích do demonstrace nových pokročilých technologií,“ sdělil generální ředitel společnosti TerraPower, Chris Levesque.

Zařízení VTR bude používáno jako zdroj rychlých neutronů pro podporu výzkumu pokročilých jaderných technologií. Taková zařízení jsou nyní k dispozici pouze v několika lokalitách po světě a spojené státy podobné zařízení neprovozovaly již více jak 20 let. DOE bylo zaměřeno na vývoj tohoto typu zařízení podle Nuclear Energy Innovation Act, který se stal zákonem v září roku 2018. Reaktor by měl být menší verzí reaktoru PRISM společnosti GE Hitachi (s výkonem kolem 300 MW elektrických). Také by měl stavět na základech EBR-II, integrálního sodíkem chlazeného rychlého reaktoru, který byl provozován národními laboratořemi Argonne od roku 1963 do roku 1994. VTR by měl, stejně jako PRISM, používat palivo v kovové formě. GEH se aktivně podílela na vývoji konceptu VTR a TerraPower podporovala program VTR vylepšenou konstrukcí reaktoru.

V souvislosti s dokončením prohlášení o dopadu na životní prostředí, spuštěného v srpnu 2019, sdělilo DOE, že se do roku 2021 rozhodne, zda pokračovat ve výstavbě VTR. Kongres dále musí rozhodnout, zda si vyžádá potřebné financování. Výstavba by mohla začít již v roce 2022 s prvním provozem v roce 2026.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..