Švédská inženýrská a konzultační společnost Sweco bude připravovat detailní návrh plánovaného konečného hlubinného úložiště použitého jaderného paliva. Dle zakázky o správě použitého jaderného paliva a radioaktivního materiálu se společností Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) má být úložiště postaveno v lokalitě Forsmark. Společnost Sweco bude navíc dodávat detailní návrh pro rozšíření již existujícího konečného úložiště nízko a středně aktivního odpadu (SFR), které se nachází také v lokalitě Forsmark.

jaderná energie - Společnost Sweco vyhrála zakázku na návrh konečného hlubinného úložiště v lokalitě Forsmark - Zprávy (Forsmark repository and SFR SKB) 1
Plánované konečné hlubinné úložiště radioaktivního odpadu ve Forsmarku (Zdroj: Lasse Modin/SKB)

Dle zakázky v hodnotě přibližně 10 milionů SEK (23,7 milionů Kč) připraví společnost Sweco detailní návrh, výkresy a plány tunelů a komor v podloží. Ty budou dále využívány pro výkopové a trhací práce. Kromě toho společnost připraví také dokumentaci pro jednotlivé zakázky a pracovní činnosti. Práce na návrhu začnou okamžitě a očekává se, že zaberou přibližně 2 roky.

„Jedná se o rozsáhlou zakázku, do které v lokalitě Forsmark vstupujeme. Na základě těchto prací se připravíme na nadcházející hlavní stavební projekty,“ sdělila generální ředitelka společnosti SKB, Eva Halldén. „Přibližně dalších 40-50 lidí, kromě pracovníků společnosti SKB, bude pracovat na detailním plánování během tohoto období. Těšíme se na spolupráci se společností Sweco.“

„Jsme hrdí na to, že jsme součástí tohoto velkého a důležitého projektu společně s SKB,“ dodala generální ředitelka společnosti Sweco Sweden, Ann-Louise Lökholm Klasson. „problémy konečného úložiště zahrnují projekty rozšířené ochrany životního prostředí a samozřejmě důležitost správného nakládání s použitým jaderným palivem. Úkol je jedinečný a s vysokými požadavky. Přitom využijeme naši odbornost jak z oblasti inženýringu, geologie a stavby velkých zařízení, ale i zkušenosti z práce ve specifických podmínkách, které se vztahují na projekty správy jaderného paliva.“

SKB předložila úřadu pro radiační bezpečnost (SSM) v březnu 2011 žádost o stavební povolení k výstavbě prvního státního úložiště použitého jaderného paliva společně s výstavbou zařízení, ve kterém by byl odpad uzavřen do speciálních kontejnerů. Integrované zařízení – závod pro zapouzdření kontejnerů a přechodné úložiště použitého jaderného paliva je v žádosti pojmenováno jako Clink. Žádost se týká zapouzdření a uložení 6000 měděných kontejnerů s celkem 12000 tunami radioaktivního odpadu v hloubce přibližně 500 m.

SKB také předložila žádost o rozšíření kapacity skladů v zařízení Clab ze stávajících 8000 tun paliva na 11000 tun. Žádost byla hodnocena SSM a soudem pro území a životní prostředí. Konečné rozhodnutí o schválení projektu bude učiněno vládou, která své tvrzení postaví na základě posouzení hodnocení jak od SSM, tak od soudu. Než však vláda učiní konečné rozhodnutí, bude se radit s obcemi Oskarshamn a Östhammars, které mají v této žádosti právo veta.

Úložiště SFR, spadající pod obci Östhammars, je umístěno 60 metrů pod hladinu Baltského moře. Zahrnuje čtyři 160metrové skalní klenby a komory v podloží s 50 metrů vysokým betonovým silem pro vysoce aktivní odpad. Dva paralelní 1 km dlouhé přístupové tunely propojují zařízení s povrchem. Většina krátkodobě radioaktivního odpadu, umístěného v SFR, které je v provozu od roku 1988, je ze švédských jaderných elektráren. Radioaktivní odpad z nemocnic, veterinárních zařízení, výzkumu a průmyslu je tam také umístěn. Zařízení nyní zahrnuje přibližně 63000 krychlových metrů odpadu a je ze 60 % plné. SKB požádala v prosinci 2014 o zvětšení zařízení SFR o dalších 17000 krychlových metrů. Rozšířená část skladu se bude skládat ze 6 nových komor každá s délkou 240 až 275 metrů.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..