Společnost Orano TN dokončila první transport a uskladnění použitých palivových souborů s vyšším než dosud používaným maximálním vývinem tepla. Použité palivové soubory byly uloženy do suchých skladovacích souborů Extended Optimised Storage (EOS). EOS, které jsou licencované americkým dozorným orgánem mají maximální tepelné zatížení na úrovni 50 kW, což znamená, že použité palivo může být z elektrárny přesunuto do suchého skladu mnohem dříve.

jaderná energie - Společnost Orano dosáhla průmyslové jedničky v oblasti transportu použitého jaderného paliva - Zprávy (NUHOMS EOS canister Orano) 1
Obalový soubor EOS se spodním koncem na horizontálním transportním podstavci při přípravě k zavezení palivovými soubory v místě elektrárny (Zdroj: Orano)

Při vyvezení jaderného paliva z reaktoru je přesunuto do bazénu mokrého skladování, kde probíhá jeho dochlazení předtím, než bude možné palivové soubory přesunout do suchého skladu, nebo v některých zemích, do přepracovacího závodu. Standardně zůstává jaderné palivo v bazénu po dobu alespoň 5 let před jeho další manipulací. Tepelná zátěž je popisována pomocí zbytkového vývinu tepla. Průměrně může být zbytkový vývin tepla všech palivových souborů pro kontejner EOS 44,75 kW a systém EOS se tak stává prvním suchým skladovacím obalovým souborem, který je schopný transportovat, či skladovat palivové soubory s mnohem vyšším tepelným výkonem, než s jakým má dosud průmysl zkušenosti. Nynější obalové soubory jsou schopny skladovat palivové soubory o celkovém výkonu mezi 14 a 34 kW, přičemž závisí na typu obalového souboru, informovala společnost Orano.

Při převozu 296 použitých palivových souborů ze mokrých skladů amerických jaderných reaktorů do suchého skladu Independent Spent Fuel Storage Facility (ISFSI) bylo použito celkem 8 obalových souborů EOS 37PTH. Obalové soubory byly uloženy v osmi horizontálních skladovacích modulech NUHOMS EOS (HSM), dodala společnost Orano.

Možnost převážet teplejší palivové a chladit tak použité palivo po kratší dobu v mokrých skladech přináší výhody provozu jaderných zařízení tím, že zjednodušuje správu bazénů mokrého skladování a umožňuje vyšší variabilitu elektrárny.

„Výhody jsou o to vyšší u odstavených jaderných reaktorů. Systém EOS umožňuje rychlejší odstavení a převoz použitého paliva z bazénů do ISFS což vede k rychlejšímu a efektivnějšímu decommissioningu,“ sdělila společnost Orano.

Společnost Orano TN vyrábí obalové soubory EOS v zařízení v Kernersville, Severní Karolíně. Obalový soubor pojme 37 vysoce vyhořelých palivových souborů z tlakovodních jaderných reaktorů. Nesmí přitom být překročeny limity na celkový vývin tepla všech palivových souborů, jakož i maximální zbytkový vývin tepla jednoho palivového souboru. EOS HSM jsou vyráběny v betonářském zařízení Moyock v Severní Karolíně. Ty jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální fyzickou ochranu proti vnějším vlivům a zároveň co nejlépe odváděly teplo a nejlépe stínily radioaktivní záření. Oproti předchozím návrhům jsou dávky radioaktivního záření ve vertikálním směru téměř poloviční.  

Zavážení obalového souboru ukázalo další prvenství společnosti Orano, která byla schopna zavézt dva obalové soubory za celkem 7 dní. Předchozí rekord v rychlosti zavezení obalového souboru byly 4 dny na jeden obalový soubor, dodala společnost.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..