Úterý, 24 listopadu
Shadow

Slovenske Elektrarne mírně pokročila v dokončení čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce

Slovenská elektrárenská společnost Slovenske Elektrarne (SE) učinila v roce 2019 jen mírný pokrok při výstavbě čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce. Společnost tak informovala ve své poslední tiskové zprávě.

Areál jaderné elektrárny Mochovce (Zdroj: seas.sk)

SE 23. ledna 2019 informovala ve veřejném videu na webových stránkách o postupu výstavby dvou bloků. Čtvrtý blok byl na konci minulého roku dokončen z 87 % v porovnání s 86,49% mírou dokončení, která byla dosažena na konci července. SE navíc uvedla na konci roku 2018 míru dokončení bloku VVER-440/V213 o hodnotě 86,6 %. To naznačuje, že rychlost práce na bloku o výkonu 471 MW elektrických byla v první polovině roku 2019 nadhodnocena.

Slovenske Elektrarne přitom na otázku ohledně míry dokončení neodpověděli.

Video upozorňuje na skutečnost, že kromě více jak 1600 km položených kabelů byly umístěny a zkontrolovány kontrolní panely a byl také zprovozněn systém dodávky chladicí vody do reaktoru. To vše bylo provedeno na čtvrtém bloku v průběhu roku 2019.

Slovenská společnost v prosinci sdělila, že na třetí blok očekává zavážení paliva do konce dubna. Zde jsou nyní prováděny předprovozní testy a kontroly. Ty jsou prováděny již podruhé, jelikož první pokus byl vyhodnocen jako neprůkazný, dodala společnost.

Společnost také opakovaně informovala, že třetí blok elektrárny je nyní technicky způsobilý k provozu. Konečné povolení k zavezení palivem a spuštění reaktoru by se mohlo setkat s vládními a dozornými překážkami zejména od slovenských sousedů, Rakouska. Tam se totiž nová koaliční vláda zavázala podniknout jakékoliv kroky k zabránění spuštění nových jaderných elektráren v místním regionu.

Dokončení a provoz čtvrtého bloku elektrárny se očekává rok po dokončení třetího bloku.

Společnost Slovenske Elektrarne v roce 2008 znovu spustila práce na výstavbě třetího a čtvrtého bloku. Původní cíl byl dokončit bloky do roku 2012 respektive 2013. Díky zpoždění se původně očekávané náklady zdvojnásobily na 5,67 miliardy euro (141,67 miliard Kč).

Zdroj: Platts

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..