Rafael Mariano Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se zavázal k budování politického podnětu a mezinárodní spolupráce v oblasti zabezpečení jaderných zařízení v následujících letech. „Je zásadní abychom udrželi naše zařízení bezpečná a odolná vůči teroristickým útokům,“ informoval delegáty ve Vídni.

jaderná energie - Šéf IAEA zdůrazňuje politické příspěvky v oblasti jaderného zabezpečení - Zprávy (Grossi opening remarks at the VCDNP event 15 January 2020 D Calma IAEA) 1
Rafael Mariano Grossi uvádí konferenci VCDNP (Zdroj: MAAE)

Akce s názvem: „Budování mostů a usnadnění konsensu pro úspěch ICONS 2020,“ byla organizována Vídeňským centrem jaderného odzbrojení a nešíření jaderných materiálů (VCDNP).

Grossi sdělil: „Potřeba mezinárodní spolupráce pro ochranu před jaderným terorismem je všeobecně uznávána. MAAE tvoří celosvětovou platformu pro spolupráci v této problematice.“

Událost byla zaměřena na nadcházející ministerskou konferenci MAAE, která se zabývá jaderným zabezpečením: Úsilí o udržení a posílení (ICONS 2020). Konference, která se bude ve Vídni konat mezi 10. a 14. únorem bude třetí konferencí, pořádanou MAAE, na podobné téma. Na konferenci se ministři vyjádří k problematice jaderného zabezpečení. Také zde budou představeny vědecké a technické programy, skládající se z politických diskusí na vysoké úrovni. Při nich se proberou nejen důležité politické otázky, ale i právní problematika, dozorné aktivity, či licenční řízení.

Grosi očekává, že členské státy MAAE vyjádří na konferenci jejich politické závazky k jadernému zabezpečení. Zdůraznil, že jaderné zabezpečení je nyní uznáváno jako důležitá oblast sama o sobě, a nejen jako odnož jaderné bezpečnosti. Mezinárodní spolupráce v oblasti jaderného zabezpečení se v posledních letech značně zvýšila, což souvisí s se zvýšeným využíváním služeb MAAE v boji proti terorismu.

Od poslední konference ICONS, která se v konala v roce 2016, provedla MAAE individuální vzdělávání téměř 7000 pracovníků v oblasti jaderného zabezpečení. Mezi těmi byli také příslušníci policie a pohraniční stráže. Dalších 6000 úředníků se vzdělávalo pomocí elektronického vzdělávacího systému. Agentura rovněž darovala vybavení pro detekci záření do 33 zemí a poskytla praktické rady ohledně jaderného zabezpečení pro 17 významných veřejných akcí. Kromě vzdělávání se MAAE zaměřuje také na inspekční činnosti, od poslední konference vedla celkem 15 expertních misí, které radily zemím ohledně zlepšení zabezpečení jaderných zařízení, nemocnic a ostatních míst, kde jsou používány jaderné materiály.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..