Úterý, 27 října
Shadow

Rozebírání jaderné elektrárny San Onofre začne již tento měsíc

Odstartování rozebírání jaderné elektrárny San Onofre je naplánováno na tento únor, informovala společnost Southern California Edison (SCE). Rozebírání následuje získání posledního potřebného povolení pro provedení decommissioningu, které bylo uděleno v říjnu minulého roku. Jaderná elektrárna byla odstavena v roce 2013.

Jaderná elektrárna San Onofre (Zdroj: SCE)

Kalifornská státní pozemková komise vyžaduje 30denní lhůtu pro obyvatele poblíž jaderné elektrárny před samotným začátkem jejího rozebírání. 22. ledna se obyvatelé, žijící ve vzdálenosti 5 mil od jaderné elektrárny dozvěděli o jejím rozebírání. Upozornění udává časový rámec pro první demoliční činnosti, stejně jako počátek seznamování se týmů s procesem decommissioningu elektrárny.

„Budeme dobrými sousedy v čase likvidace elektrárny. To znamená, že budeme poskytovat včasné a úplné informace místním komunitám a lidem využívajícím jejich rekreační střediska,“ sdělil Doug Bauder, viceprezident společnosti SCE a ředitel jaderné elektrárny San Onofre. Společnost bude poskytovat čtvrtletní aktualizace, „aby se tak lidé dozvěděli o stavu činností v lokalitě decommissioningu,“ dodal Bauder.

Proces rozebírání zabere 8 let a zahrne likvidaci budov, kontejnmentu a všech nadzemních zařízení, které byly propojeny se dvěma bloky. Vše bude probíhat dle požadavků jaderného dozoru (US NRC). Kromě nadzemních struktur budou také odstraněny části potrubí vedoucích do oceánu. Ty v minulosti přiváděly a odváděly chladicí vodu ke kondenzátoru pod turbínou. Rovněž budou odstraněny pobřežní bóje a kotvy, informovala společnost SCE. Prvotní práce budou zaměřeny na přípravy a charakterizaci lokality. Všechny tyto činnosti se budou odehrávat v rámci hranic elektrárny a předpokládá se minimální vliv na okolní lokality.

Druhý a třetí blok elektrárny jinak známé jako SONGS byly trvale odstaveny v červnu 2013 kvůli zpoždění jaderného dozoru a nejistotě po zjištění problémů ve vyměněných parogenerátorech. Dva bloky tlakovodních reaktorů byly umístěny na tichomořském pobřeží v Kalifornii na severozápadě San Diega. První blok byl odstaven v listopadu 1992.

Zdroj: WNN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..