Odstartování rozebírání jaderné elektrárny San Onofre je naplánováno na tento únor, informovala společnost Southern California Edison (SCE). Rozebírání následuje získání posledního potřebného povolení pro provedení decommissioningu, které bylo uděleno v říjnu minulého roku. Jaderná elektrárna byla odstavena v roce 2013.

jaderná energie - Rozebírání jaderné elektrárny San Onofre začne již tento měsíc - Zprávy (San Onofre SCE) 1
Jaderná elektrárna San Onofre (Zdroj: SCE)

Kalifornská státní pozemková komise vyžaduje 30denní lhůtu pro obyvatele poblíž jaderné elektrárny před samotným začátkem jejího rozebírání. 22. ledna se obyvatelé, žijící ve vzdálenosti 5 mil od jaderné elektrárny dozvěděli o jejím rozebírání. Upozornění udává časový rámec pro první demoliční činnosti, stejně jako počátek seznamování se týmů s procesem decommissioningu elektrárny.

„Budeme dobrými sousedy v čase likvidace elektrárny. To znamená, že budeme poskytovat včasné a úplné informace místním komunitám a lidem využívajícím jejich rekreační střediska,“ sdělil Doug Bauder, viceprezident společnosti SCE a ředitel jaderné elektrárny San Onofre. Společnost bude poskytovat čtvrtletní aktualizace, „aby se tak lidé dozvěděli o stavu činností v lokalitě decommissioningu,“ dodal Bauder.

Proces rozebírání zabere 8 let a zahrne likvidaci budov, kontejnmentu a všech nadzemních zařízení, které byly propojeny se dvěma bloky. Vše bude probíhat dle požadavků jaderného dozoru (US NRC). Kromě nadzemních struktur budou také odstraněny části potrubí vedoucích do oceánu. Ty v minulosti přiváděly a odváděly chladicí vodu ke kondenzátoru pod turbínou. Rovněž budou odstraněny pobřežní bóje a kotvy, informovala společnost SCE. Prvotní práce budou zaměřeny na přípravy a charakterizaci lokality. Všechny tyto činnosti se budou odehrávat v rámci hranic elektrárny a předpokládá se minimální vliv na okolní lokality.

Druhý a třetí blok elektrárny jinak známé jako SONGS byly trvale odstaveny v červnu 2013 kvůli zpoždění jaderného dozoru a nejistotě po zjištění problémů ve vyměněných parogenerátorech. Dva bloky tlakovodních reaktorů byly umístěny na tichomořském pobřeží v Kalifornii na severozápadě San Diega. První blok byl odstaven v listopadu 1992.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..