Práce v egyptské jaderné elektrárna El Dabaa probíhají podle plánu a výstavba by měla začít v polovině letošního roku. Začátkem tohoto týdne bylo oznámeno, že Rosatom prošel druhým kolem výběru dodavatele pro první jadernou elektrárnu v Saúdské Arábii a že pokračují jednání se Srí Lankou o spolupráci v oblasti mírového jádra.

jaderná energie - Rosatom postupuje ve třech zemích začínajících s jadernou energetikou - Zprávy (Lokalita jaderné elektrárny El Dabaa Zdroj Rosatom Newsletter) 1
Lokalita jaderné elektrárny El Dabaa (Zdroj: Rosatom Newsletter)

Všechny práce v rámci projektu jaderné elektrárny El Dabaa probíhají v souladu se schváleným harmonogramem. Na jaře loňského roku získala egyptská státní agentura Nuclear Power Plants Authority (NPPA) schválení lokality a v současnosti tam probíhají první přípravné práce. Uvedla to dočasná zmocněnkyně ruského velvyslanectví v Egyptě Světlana Zubovová v rozhovoru o rusko-egyptské spolupráci pro ruskou agenturu RIA zveřejněného 11. února 2020.

 „Pokračuje projektování elektrárny a příprava dokumentace pro získání tzv. jaderného stavebního povolení ze strany egyptského jaderného dozoru ENRRA. Poté bude možné zahájit realizaci tohoto velkého projektu v plném rozsahu,“ uvedla Zubovová pro agenturu RIA.

Jadernou elektrárnu El Dabaa, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, budou tvořit čtyři bloky typu VVER-1200 generace III+, které splňují nejmodernější normy v oblasti bezpečnosti. Podle smlouvy o výstavbě bude podíl místních firem postupně růst s každým blokem od 20 až na 35 %. Podle plánu by výstavba prvního bloku měla začít v polovině roku 2020 a k jeho spuštění má dojít v roce 2026.

Jednání v Saúdské Arábii pokračují

Rosatom úspěšně prošel dvěma kvalifikačními koly ve výběru dodavatele technologie pro první jadernou elektrárnu v Saúdské Arábii. Na svém webu to 10. února 2020 uvedla televizní stanice Al-Arabíja, která citovala generálního ředitele regionálního centra Rosatomu pro Blízký východ a severní Afriku Alexandra Voronkova.

V lednu 2019 saúdskoarabská společnost KACARE obdržela nabídky na výstavbu prvních dvou jaderných bloků v zemi od společností z pěti zemí: Číny, Francie, Jižní Korey, Ruska a Spojených států amerických.

Tento projekt může být i po výběru vítěze z jedné země do značné míry mezinárodní. „Aktivně jednáme s místními dodavateli. Celkově zatím proběhly tři semináře s představiteli saúdskoarabských společností, které působí v různých odvětvích. Semináře se konaly v Rijádu, Dammámu a Džiddě,“ uvedl Voronkov. Podle prohlášení generálního ředitele Rosatomu Alexeje Lichačova z října 2019 bude Rosatom v případě svého vítězství připraven při realizaci projektu spolupracovat se společnostmi z Evropy, Asie a Spojených států amerických.

Rosatom má podle Voronkova podepsané mezinárodní smlouvy o spolupráci s organizacemi ze Spojených arabských emirátů, Jordánska, Alžíru, Tuniska a Súdánu.

Srí Lanka, nový zájemce o jadernou energetiku

Na Srí Lance může být podle ruského velvyslance Jurije Matěrije postavena jaderná elektrárna ruské konstrukce. Informovala o tom 11. února 2020 agentura RIA.

„Srílanská vláda je příznivcem čisté energetiky. Hlavním cílem, který před ní stojí, je plynulý přechod od „špinavých“ zdrojů (uhlí, ropa) k „čistým“ (plyn, obnovitelné zdroje). Otázka jádra je v této souvislosti velmi perspektivní a práce v tomto směru už začala,“ uvedl pro RIA Matěrij.

Podle velvyslance proběhla mezi Rosatomem a představiteli srílanské vlády první schůzka ohledně mezivládní dohody o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie v roce 2017. „Vzhledem k postupujícímu ekonomickému rozvoji Srí Lanky se očekává růst spotřeby elektřiny. S přihlédnutím k tomu a k projevenému zájmu ze srílanské strany může být v dlouhodobé perspektivě reálná i výstavba jaderné elektrárny,“ uvedl Matěrij.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..