Do 4. bloku Bělojarské jaderné elektrárny se sodíkovým reaktorem BN-800 bylo 28. ledna 2020 zavezeno první sériové palivo vyrobené přepracováním použitého paliva. Akce proběhla v rámci projektu na uzavření jaderného palivového cyklu ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

jaderná energie - První sériové palivo MOX bylo zavezeno do rychlého reaktoru Bělojarské JE - Zprávy (Centrifugy na obohacování uranu v jednom z podniků TVELu) 1
Centrifugy na obohacování uranu v jednom z podniků TVELu (Zdroj: Tisková zpráva)

Celkem šlo o 18 palivových kazet, které byly vyrobeny v podniku GCHK (Gorno-chimičeskij kombinat, součást Rosatomu) za použití ochuzeného uranu a plutonia. Na rozdíl od klasického paliva pro jaderné elektrárny bylo nové palivo MOX (Mixed-Oxide Fuel) pro reaktor BN-800 vyrobeno z plutonia, které bylo vygenerováno během provozu energetických reaktorů, a ochuzeného uranu, který vzniká jako druhotná surovina během obohacování uranu pro klasické reaktory.

V letošním roce plánuje Rosatom zavézt do reaktoru BN-800 dalších 180 kazet stejného typu. V roce 2021 by potom mělo být dosaženo toho, že celá aktivní zóna reaktoru bude tvořena směsným palivem. Poprvé v historii ruského jaderného průmyslu tak bude rychlý reaktor provozován výhradně s palivem MOX.

„Strategický cíl Rosatomu na vytvoření dvousložkové jaderné energetiky, která bude používat tepelné i rychlé reaktory, a uzavření jaderného palivového cyklu pomohou řešit několik zásadních úkolů. Zaprvé několikanásobné zvětšení palivové základny jaderné energetiky. Zadruhé opakované použití jaderného paliva namísto jeho trvalého ukládání. A zatřetí energetické využívání ochuzeného uranu a plutonia, které se doposud nahromadily,“ uvedl viceprezident TVELu pro rozvoj technologií uzavřeného palivového cyklu Vitalij Chadějev.

Ředitel Bělojarské JE Ivan Sidorov řekl: „Ve 4. bloku jsme udělali první generální opravu po čtyřech letech jeho provozu. Chtěl bych připomenout, že blok má plnit dva cíle: nejen vyrábět elektřinu, ale i testovat některé perspektivní technologie, které jsou důležité pro budoucnost celé jaderné energetiky. Práce, které jsme udělali během generální opravy, zajistí mnohaletý bezpečný provoz bloku, spolehlivost jednotlivých komponent a dosažení stanovené životnosti bloku.“

Průmyslová fabrikace paliva MOX začala v podniku GCHK na konci roku 2018. Aby mohla být tato unikátní výroba spuštěna, byla nutná spolupráce celého ruského jaderného průmyslu, kterou řídila Palivová společnost Rosatomu TVEL (ta také oficiálně vystupuje jako dodavatel paliva MOX pro Bělojarskou elektrárnu).

Reaktor BN-800 měl během svého spouštění hybridní aktivní zónu, kterou tvořilo z části uranové palivo vyrobené podnikem MSZ (součást TVELu a výrobce paliva i pro české jaderné reaktory) a z části zkušebním palivem MOX vyrobeným ve výzkumném ústavu jaderných reaktorů NIIAR (součást Rosatomu).

Přírodní uran se prakticky skládá ze dvou izotopů: uranu 238 obsahuje 99,3 % a uranu 235 potom 0,7 %. Klasické tepelné reaktory, které dominují ve výrobě elektřiny pomocí jádra, spotřebují jen okolo 1 % přírodního uranu, zbytek zůstává nezměněn a dlouhodobě skladován v podobě použitého paliva.

Pokud budou rychlé reaktory používat palivo složené z oxidu uraničitého a plutoničitého, budou produkovat plutonium v míře dostatečné k tomu, aby se samy zásobily palivem a aby z něj bylo v případě potřeby vyráběno i palivo pro další reaktory.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..