Konstrukční kancelář CKB Iceberg sídlící v Petrohradu do léta letošního roku připraví projekt optimalizované plovoucí jaderné elektrárny a pomocného plavidla. Jde o zakázku konstrukční kanceláře OKBM Afrikantov, která patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. S odkazem na web věnovaný výběrovým řízením korporace to 5. února 2020 uvedla agentura RIA Novosti.

jaderná energie - Projekt optimalizované plovoucí jaderné elektrárny bude hotov letos v květnu - Zprávy (Jedna z vizualizací plovoucí jaderné elektrárny s pomocným plavidlem) 1
Jedna z vizualizací plovoucí jaderné elektrárny s pomocným plavidlem (Zdroj: Tisková zpráva)

Web Atomic-energy.ru specifikuje, že zakázka má být hotova do 29. května 2020. Společnost CKB Iceberg má za úkol vypracovat projektovou dokumentaci konkurenceschopné optimalizované plovoucí jaderné elektrárny a pomocného plavidla pro vyvedení výkonu. Elektrárna bude mít výkon 100 MW a bude používat malé reaktory RITM-200M.

V rámci projektu bude podle agentury RIA hodnocena i možnost a případná účinnost vyvedení nízkopotenciálního tepla pro odběratele na pevnině. Kromě toho se bude řešit i spojení plovoucí elektrárny a pomocného plavidla s externí odsolovací stanicí. Výpočet provozních nákladů bude proveden pro jednotlivé vytipované lokality jak v Rusku, tak v zahraničí.

V roce 2019 začala ve městě Pevek na Čukotce vyrábět elektřinu první moderní plovoucí jaderná elektrárna na světě Akademik Lomonosov. Tato elektrárna je vybavena dvěma reaktory KLT-40S, které dosahují elektrického výkonu 70 MWe a tepelného 50 Gcal/h, což dostačuje pro zásobování města se zhruba 100 000 obyvateli.

Společnost CKB Iceberg už ve spolupráci s Rosatomem zpracovala koncepční projekt optimalizované plovoucí elektrárny. Namísto reaktorů KLT-40S bude tato elektrárna používat dva modernizované reaktory RITM-200M, což zvýší její výkon na 100 MW a prodlouží provoz při jedné zavážce paliva na 10 let. Díky tomu nebude na palubě nové plovoucí elektrárny komplex pro nakládání s použitým jaderným palivem a řada dalších zařízení. Celkově tak dojde ke zvýšení výkonu o 30 %, k prodloužení jedné palivové kampaně na 3,7násobek, ale ke zmenšení fyzických rozměrů plavidla, konkrétně výtlak klesne o 9000 tun.

Plovoucí jaderné elektrárny se mohou stát postupem času jedním z exportních artiklů Rosatomu. Agentura RIA uvádí, že podle dřívějších zpráv projevují zahraniční partneři Rosatomu velký zájem o tato zařízení, která jsou schopna zajistit spolehlivé dodávky elektřiny pro ostrovní státy a státy ležící na břehu moře.

Zdroj: RIA Novosti

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..