Správa a nakládání s použitým jaderným palivem je denně diskutovaným tématem nejen v České republice, ale i jinde po světě. Některé státy sázejí na metody přepracování použitého paliva (Francie, Čína, Velká Británie, Rusko a další), jiné země upřednostňují ukládání pod zem do hlubinného úložiště (Finsko, Japonsko, Švédsko, Švýcarsko). I Česká republika zvažuje výstavbu hlubinného úložiště, prozatím však bez určení konečné lokality.

jaderná energie - Podzemní výzkumné pracoviště BUKOV - Zprávy (Bukov IMG 2751 1500x1000) 1
Chodba podzemního hlubinného úložiště (Zdroj: surao.cz)

Hlubinné geologické úložiště musí být postaveno na vhodném podloží, které co nejvíce zamezuje možný transport radionuklidů. K tomu je třeba provádět různé experimenty, které určují difuzi radionuklidů daným prostředím. I takové experimenty se provádí v podzemním výzkumném pracovišti v lokalitě Bukov na Vysočině, které je lokalizováno 550 metrů pod zemí. Kromě analýzy chování horninového prostředí se pracoviště používá pro in-situ testy materiálů.

Pracoviště se nachází ve 12. patře jámy B-1 bývalého uranového dolu. Lokalita obsahuje krystalické horniny, které disponují vysokou pevností, tedy horniny, které jsou zvažovány pro potenciální hlubinné úložiště. Podobná pracoviště se staví i ve světě, například Grimsel Test Site ve Švýcarsku nebo Äspö HRL ve Švédsku. Informace z takových pracovišť jsou použity nejen při návrhu, ale také při výstavbě a budou jistě zužitkovány i při provozu podzemního hlubinného úložiště.

Jak takové podzemní pracoviště vypadá si můžete prohlédnout v následující fotogalerii.

Více informací ohledně úložiště najdete zde a zde.

Zdroj: surao.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..