Kraj Vysočina letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 41,3 milionu korun na přípravu staveb potřebných kvůli stavbě nového zdroje Jaderné elektrárny Dukovany. Kraj má zajistit přestavbu některých silnic tak, aby po nich šlo přepravit těžké a nadrozměrné díly nového dukovanského bloku. Peníze z fondu použije na přípravu těchto akcí, včetně výkupu pozemků, řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).
Radní kraje schválili smlouvu o poskytnutí peněz ze SFDI pro letošek. Vloni Vysočina z fondu na stejný účel dostala přes šest milionů.

jaderná energie - Jihlavské listy: Vysočina letos dostane na úpravy silnic k Dukovanům 41 mil. Kč - Zprávy (ThinkstockPhotos 500871240 web) 1
Jaderná elektrárna Dukovany (Zdroj: Čez)

Podle loňského vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by stavba nového jaderného bloku Dukovan měla začít v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036. Kraj Vysočina by se měl především postarat o vybudování silničních obchvatů města Brtnice na Jihlavsku a Zašovic a Slavětic na Třebíčsku, což by podle předběžných odhadů mělo v součtu stát skoro miliardu Kč.

Přípravy staveb některých jiných obchvatů v kraji se protahovaly kvůli obtížnému výkupu pozemků. „Když se chce, všechno jde a my to chceme stihnout,“ řekl Běhounek k obchvatům připravovaným kvůli novému dukovanského bloku. Předpokládá také, že technologie se do elektrárny bude vozit až někdy kolem roku 2035. „Máme 15 let na to, abychom ty stavby postavili,“ řekl.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: jihlavske-listy.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..