Nové uhelné, plynové i jaderné elektrárny a také obnovitelné zdroje. To je energetický plán Japonska do roku 2030. Stejně jako všechny země mimo Evropu tak Japonsko jasně odmítá hazardování s energetikou.

jaderná energie - iUHLI.cz: Japonsko chce mít funkční energetiku - Zprávy (fukusima wikipedia compressed) 1
Jaderná elektrárna Fukušima (Zdroj: iuhli.cz)

Letos Japonsko uvede do provozu pětici nových uhelných elektráren. V příštích letech je bude následovat dalších 17 uhelných zdrojů. S tím úměrně vzroste také dovoz uhlí do země. Země však nesází jen na uhlí. Naopak, rozkládá svůj energetický mix rovnoměrně.

„Nemůžeme se okamžitě vzdát uhlí jako zdroje energie, ale budeme se snažit jít cestou obnovitelných zdrojů,“ uvedl ministr životního prostředí Šindžiró Kojzumi, kterého cituje Seznam zprávy (zde). Podle deníku počítá Země vycházejícího slunce s tím, že v roce 2030 bude 26 procent elektřiny z uhlí, 27 procent z plynu (stlačeného zemního, LNG) a z jádra by mělo pocházet 21 procent elektřiny. To po havárii elektrárny ve Fukušimě dodává v současnosti méně, než pět procent.

Japonsko nebere na lehkou váhu ani emise. Již v roce 2005 tamní firmy pracovaly na tom, aby do roku 2050 bylo množství emisí z uhlí v zemi poloviční (zde). Mezinárodní energetická agentura (IEA) doporučila Japonsku již v roce 2016, ve snaze snížit emise, opět rozeběhnout v zemi výrobu elektřiny z jádra (zde). Současně IEA doporučovala zemi odklon od uhlí.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: iuhli.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..