24.10.2021

Absurditu ekologistického kvapíku EU ilustruje vystoupení polských zelených aktivistů. Ti se obávají růstu emisí CO2, pokud Německo odpojí své jaderné elektrárny. Což se má stát do roku 2022.

jaderná energie - iDNES blog: Zelení orodují za jádro. Uslyší je Brusel a Berlín? - Zprávy (nemeck jadro pro ihned 2) 1
Německo jaderná energetika (Zdroj: byznys.ihned.cz)

Při současné úrovni technologií se zdá, že bez jádra budou růst emise CO2. Jinak bude nedostatek elektřiny. Tenhle, zatím věrohodně nezpochybněný fakt, v Bruselu i v Berlíně ignorují. Nyní se jej pokusili připomenout polští aktivisté ze skupiny FOTA. Na základě údajů o spotřebě a výrobě elektřiny v Německu je totiž prakticky jisté, že po odstavení posledních jaderných bloků v 2022 bude muset největší evropská ekonomika dovážet elektřinu, aby kryla svoje potřeby.

Část elektřiny země importuje jistě z Francie, která ji zatím stále produkuje z bezemisního jádra. Z větrného Dánska těžko, protože vedení sever – jih má Německo stále nedostatečné. Což omezuje i možnosti dovozu z Belgie a Nizozemska, pokud by taková možnost byla. Rakušané na jihu jsou elektricky deficitní již nyní. Takže pro import zůstává Polsko a Česko. V Polsku je elektřina prakticky jen z uhlí, v tuzemsku z necelé poloviny.

A odsud právě pramení obava polských aktivistů. Čím víc budou Němci chtít elektřiny z jejich země, tím víc se v ní spálí uhlí, takže tím více vznikne CO2 a všech dalších emisí. A ty by vzniknout nemusely, kdyby se Německo chovalo realisticky a nikoli pokrytecky. To znamená, že by nejdřív odpojovalo uhelné zdroje a nikoli jaderné. Což se nestane, protože by kancléřka Angela Merkelová musela revidovat svůj plán. A tahle schopnost není její silná stránka. Tím spíš, že aktivisté v Německu nevědí, co je větší „Velký satan“, zda jádro, nebo uhlí.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: blog.idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..