Finská vláda udělila společnosti Terrafame povolení k těžbě uranu jako vedlejšího produktu těžby niklu a zinku v dole Sotkamo. Ten se nachází na severovýchodě Finska. Příprava celého zařízení na těžbu a zpracování uranu zabere přibližně rok, sdělila společnost Terafame na začátku února. Jelikož je vládní rozhodnutí možné napadnout prostřednictvím finského nejvyššího správního soudu, odhaduje společnost, že k získání konečného povolení k provozu nedojde dříve než za dva roky.

jaderná energie - Finsko udělilo povolení k těžbě uranu - Zprávy (Terrafame uranium recovery plant Terrafame) 1
Zařízení pro zpracování natěžené uranové horniny patřící společnosti Terrafame (Zdroj: Terrafame)

Společnost požádala o povolení k provozu dle finského zákona o jaderné energetice 990/1987 v říjnu 2017. Nyní již obdržela potřebná povolení k chemickým činnostem, jako i povolení k provozu od ministerstva životního prostředí. Finský jaderný dozor (STUK) vydal povolení ke zpracování malého množství uranu k experimentálním účelům v prosinci 2017. Díky tomu bylo možné ověřit chemický postup, který bude v zařízení později využíván.

Předchozí majitel dolu, společnost Talvivaara Mining plánovala těžbu uranu a výstavbu zpracovacího závodu ještě před svým bankrotem v roce 2014. Zbankrotovaná společnost byla následně prodána společnosti Terrafame, která se zabývá těžbou několika druhů kovů. Ta je ze 70 % vlastněna společností Minerals Group, což je účelová společnost vlastněná výhradně státem.

Zdroj: WNN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..