V podniku Atommaš (součást strojírenské divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) bylo dokončeno svařování spodní poloviny tlakové nádoby reaktoru nového typu. Jde o pilotní blok VVER-TOI, který se staví v jaderné elektrárně Kurská II.

jaderná energie - Atommaš dokončil svařování spodní poloviny nádoby reaktory VVER-TOI - Zprávy (Spodní polovina tlakové nádoby reaktoru VVER TOI v podniku Atommaš) 1
Spodní polovina tlakové nádoby reaktoru VVER-TOI v podniku Atommaš (Zdroj: Tisková zpráva)

V elektrárně Kurská II bude vůbec poprvé realizován projekt bloku nové generace VVER-TOI, který se vyznačuje zvýšenou úrovní bezpečnosti a lepšími technickými a ekonomickými ukazateli. Spodní polovina tlakové nádoby reaktoru se skládá z jednoho prstence a dna, které mají dohromady hmotnost téměř 160 tun. Svařování těchto dvou kusů trvá celkem 12 dní a oblasti, kde vznikají svary, jsou po celou tuto dobu nahřívány kvůli dosažení vysoké kvality svaru. Po dokončení samotného svařování byl vzniklý díl ohřát na 300 °C a převezen do plynové pece kvůli tepelnému zpracování materiálů. V peci byl díl udržován dva dny při teplotě 650 °C.

Po tepelném zpracování proběhla kontrola svarů a v další fázi bude v oblasti svarů nanesena vnitřní korozivzdorná vrstva.

Reaktor je válcová nádoba s eliptickým dnem a uvnitř ní se bude nacházet aktivní zóna, kde bude docházet ke štěpení jaderného paliva. Nahoře je reaktor hermeticky uzavřen horním blokem, jehož součástí jsou i vstupy mechanismů pro řízení a ochranu reaktoru a výstupy vnitroreaktorových čidel. Víko je upevňováno pomocí upínacích šroubů. V horní části válcových stěn reaktoru se nacházejí nátrubky pro přívod i odvod chladicí vody a také nátrubky pro havarijní doplňování chladicí vody v případě vzniku netěsnosti v primárním okruhu.

Bloky číslo 1 a 2 elektrárny Kurská II generace III+ jsou pilotními projekty technologie VVER-TOI a splňují poslední požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti bezpečnosti. Jde o nový projekt, který vytvořili ruští projektanti na základě technických řešení projektu VVER-1200.

Výstavby elektrárny Kurská II se budou účastnit i české firmy. Podle smlouvy z roku 2017 dodá firma SIGMA DIZ z Lutína pro tento projekt čtyři hlavní čerpadla pro chlazení kondenzátorů a osm čerpadel technické vody důležité pro chlazení důležitých spotřebičů sekundárního okruhu. Dodávka má celkovou hodnotu 8 milionů eur (v přepočtu zhruba 210 milionů korun).

České firmy mají zkušenosti i s reaktory VVER-1200, které používají velké množství komponent stejných jako VVER-TOI. Například pro již zmiňovanou elektrárnu Novovoroněžská II dodaly zboží v přepočtu za více jak 1,4 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..