• Jaderná fúze může být cestou k levné a ekologické elektřině
  • Experimentální reaktory zatím spotřebují více energie, než vyrobí
  • ITER je megalomanský projekt doposud největšího fúzního reaktoru
jaderná energie - VTM: ITER je největší energetický projekt lidstva. 35 národů staví obří tokamak pro jadernou fúzi - Zprávy (drone riche july platform 1a) 1
Staveniště fúzního reaktoru ITER (Zdroj: iter.org)

ITER je jedním z nejambicióznějších energetických světových projektů. 35 národů společně buduje v jižní Francii největší tokamak na světě. Megalomanské zařízení, které chce dokázat, že jaderná fúze je budoucností energetiky.

Napodobujeme proces uvnitř hvězd

V menším měřítku se projekt ITER snaží napodobit proces, díky němuž svítí hvězdy a který by mohl být alternativou k současnému získávání elektřiny. Fúze je způsob, jak získat obrovské množství energie, která je zároveň ekologická, neboť jako vedlejší produkt nevytváří uhlík.

Zkratka ITER pochází původně z anglické zkratky International Thermonuclear Experimental Reactor, v překladu mezinárodní termonukleární experimentální reaktor. Zároveň může ITER znamenat latinsky cestu.

jaderná energie - VTM: ITER je největší energetický projekt lidstva. 35 národů staví obří tokamak pro jadernou fúzi - Zprávy (video ornl 2) 2
Vizualizace procesu probíhajícího v Tokamaku (zdroj: iter.org)

S celkovým rozpočtem 18 miliard eur, čili více než 460 miliard korun, je ITER druhým nejdražším mezinárodním vědeckým projektem. Prvenství si drží Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž cena se odhaduje na 150 miliard amerických dolarů (v přepočtu přes než 3 bilióny korun).

Ačkoli už menší fúzní reaktory, tzv. tokamaky, existují, ITER bude prvním fúzním zařízením, které dokáže vytvářet více energie, než samo spotřebovává. Prvenství má mít rovněž v samotné době, po kterou bude schopen pracovat, respektive fúzní reakci udržet. Výsledkem by mělo být zařízení, které by mohlo být předzvěstí elektráren budoucnosti.

Jak to funguje?

Množství fúzní energie vznikající v tokamaku závisí na množství fúzních reakcí uvnitř probíhajících. ITER má produkovat 500 MW energie během zážehů pulsů plazmatu, které potrvají déle než 500 sekund. Základní palivo tvoří izotopy vodíku, asi půlgramová směs deuteria a tritia. Deuterium lze získat z vody, kde se nachází v poměru 1 atomu deuteria na 6500 atomů vodíku. Druhý izotop vodíku, tritium, se v přírodě téměř nevyskytuje. Potřebujeme ho vyrobit z lithia.

jaderná energie - VTM: ITER je největší energetický projekt lidstva. 35 národů staví obří tokamak pro jadernou fúzi - Zprávy (si ITER2015) 3
Detail výstavby (Zdroj: sciencemag.org)

Odpadním produktem reakce je helium a proud neutronů. Ten po obvodu reaktoru vytváří teplo a zároveň dokáže štěpením lithia vyrobit radioaktivní tritium, tedy jednu ze složek paliva.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: vtm.zive.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Letos má být v Číně dokončen testovací tokamak HL-2M, který je součástí projektu EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), který běží od roku 2006. má využívat flexibilní magnetické pole. Plasma se má ohřát na 200 milionů C.
    Nebude to nakonec tento projekt, který předhoní projekt ITER?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..