Společnost TENEX (celým názvem Techsnabexport, obchodní společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) 20. ledna oznámila, že zvítězila v tendru jihokorejské společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Nová smlouva na dodávku služeb obohacování uranu v hodnotě 500 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 11 miliard korun) bude platit do roku 2030.

jaderná energie - TENEX uzavřel novou dlouhodobou smlouvu s KHNP v hodnotě půl miliardy dolarů - Zprávy (Centrifugy na boobhacování uranu v jednom z podniků TVELu) 1
Centrifugy na obohacování uranu v jednom z podniků TVELu (Zdroj: Tisková zpráva)

Nová smlouva navazuje na spolupráci obou společností a navyšuje objem stávajících kontraktů na 2 miliardy dolarů (přibližně 45 miliard korun). TENEX poskytuje jihokorejské jaderné energetice služby v oblasti obohacování uranu už přes 25 let, první smlouva mezi TENEXem a KHNP byla uzavřena v roce 1993.

Společnost TENEX dodává obohacený uran a obohacovací služby pro všechny klíčové hráče na světovém trhu. Dlouhodobě spolupracuje například s francouzskou EDF, se kterou podepsala v roce 2018 další dlouhodobé smlouvy. Podle nich budou ruské podniky přepracovávat regenerovaný uran získaný z použitého paliva z francouzských jaderných elektráren, což EDF umožní dosáhnout lepších ekonomických parametrů provozu svých jaderných elektráren, diverzifikovat zdroje dodávek a zachovat přírodní zdroje uranu.

První dodávka TENEXu dorazila do Francie v roce 1973. Na ni později navázaly dodávky do Belgie, Finska, Itálie, Německa, Spojeného království, Španělska, Švédska a Švýcarska.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..