30.11.2022

I letos se Lukáš Fajt zvedne od svého počítače na ČVUT, zabalí tlusté ponožky, rukavice a vyrazí si protáhnout tělo na zamrzlé jezero Bajkal. Pod jeho hladinou pomáhá stavět teleskop na zachytávání téměř nepolapitelných částic z vesmíru. V rozhovoru pro Technet.cz poodhalil, jak tato netradiční práce vypadá.

jaderná energie - Technet.cz: Na lovu částic z vesmíru. Čech staví obří teleskop pod hladinou Bajkalu - Zprávy (ebgnt3) 1
Bajkalská expedice studující neutrina (Zdroj: inr.troitsk.ru)

Neutrina jsou dnes v kurzu, alespoň tedy mezi fyziky. Snaží se je polapit kdekdo, ovšem není to nic jednoduchého. Když si na ně chcete políčit, musíte si připravit opravdu velkou past. Ideálně ji musíte skrýt do podzemní jeskyně jako v Itálii, v Japonsku či přímo pod ledem u jižního pólu, když máte prostředky nejen od americké vlády.

Nebo si můžete posloužit nejhlubším jezerem světa, pokud k němu máte přístup. Přesně to dělají ruští fyzici, kteří v jezeře Bajkal staví laboratoř Baikal-GVD. Projekt byl dlouho ryze ruský, pomalu se však otevírá světu. Jedním z mála cizinců, který na něm pracuje, je Lukáš Fajt z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT.

Proč by někdo stavěl teleskop – i když třeba neutrinový – uprostřed jezera?
Protože to je vlastně velmi vhodné a dobře přístupné místo. Neutrina jsou velmi těžko polapitelné částice. S běžnou hmotou příliš nereagují, a abyste je měli možnost zachytit, potřebujete nějakou velkou „anténu“. Proto mají neutrinové teleskopy vždy bez výjimky ohromné rozměry. My je navíc detekujeme s pomocí světla – a k tomu potřebujeme prostředí, kde se světlo dobře šíří, ale kde je zároveň také tma. Hloubky jezera Bajkal tyto podmínky splňují dokonale.

Jak vypadá ten v Bajkalu?
Základem jsou detektory v podobě takových ani ne půl metrových skleněných koulí s elektronikou uvnitř ponořených do jezera. Zjednodušeně řečeno jde o detektory citlivé na světlo, takzvané fotonásobiče, které míří směrem dolů ke dnu jezera. Odtamtud se snaží zachytit slabé záblesky světla vznikající díky Čerenkovovu efektu, tedy zjednodušeně řečeno při pohybu částic s vysokými energiemi. Takové částice vznikají i při interakcích neutrin a mohou tak být vidět jako takové slaboučké zablýsknutí, pro člověka samozřejmě neviditelné.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: idnes.cz/technet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..